Weight-loss surgery 02.12.06 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Tahaksin teada, kas Eestis tehakse ka kaalulangetus-operatsioone? Kui tehakse, siis tahaksin selle kohta natuke rohkem teada saada: milliseid operatsioone tehakse, millised peaksid olema patsiendi tunnused, kui palju maksab jne...

Aitäh

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Vastates teie küsimusele, siis jah, Eestis tehakse operatsioone kaalu langetamise eesmärgil. Väga üldiselt kirjeldatuna, vähendatakse nende lõikuste käigus mao mahtu, kasutades selleks kas spetsiaalseid rõngas-balloon süsteeme või eemaldades osa maost kirurgiliselt. Taolisi opratsioone pean viimaseks võimaluseks juhul kui on tegu väga suure ülekaaluga ning teised, meie organismile paremini vastuvõetavad teed on ära proovitud. Teada tuleb kindlasti seda, et antud tüüpi operatsioonid ei tee inimest ise-eneslikult saledaks, vaid ka patsient peab muutustesse panustama ning võtma ette samme oma söömis-liikumisharjumuste parandamiseks. Lisaks on taolistel operatsioonidel oma kõrvalmõjud, millest olulisemad on mitmete, meie keha normaalseks töötamiseks vajalike ainete imendumise häired. Esineda võib ka erinevat tüüpi seedehäireid. Operatsioonide täpset hinda ma teile öelda ei saa kuna see sõltub siiski tehtavast operatsioonist, aga teada tuleb, et haigekassa taolisi lõikui ei tasusta ning seega maksab kulud patsient. Sellest lähtuvalt on tegu patsiendile küllalt kallite operatsioonidega. Kokkuvõtteks soovitaksin mina ennem taolisi lõikusi konsulteerida kõiki muid võimalusi ning eelkõige tahan öelda, et imevahend antud operatsioon pole, pigem viimane võimalus.
Heade soovidega, Kristel Ehala-Aleksejev