Probleem toitumisega 13.08.16 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 18 aastane, pikkust 181cm ning kaal on kuskil 60kg, aga kõigub meeletult.
Võin nädalaga 7kilo juurde võtta ja siis jällegi järgmise 10 päeva jooksul rohkemgi kaotada.
Diagnoositud on anoreksia, aga tunnen, et see pole õige, et ma pole selle diagnoosi jaoks piisavalt peenike...pigem arvasin, et tegu liigsöömisega.
Muidu psühhiaatria väga hea kontakt, aga viimasel ajal olen kõik ajad tühistanud, sest ärevus muutub liiga suureks, et kohale minna ja just seda kaalunumbri puhul. Ma ei suuda toime tulla mõttega, et ta näeb, kui kohutavalt paks olen. Mis kõlab absurdse põhjusena, aga see takistab mul abi saamast ja mul on tunne, et ma ei suuda seda kontrollida.
Peas on kindel teadmine, et kui kaalun üle 57, siis mul pole õigust abi saada. Seega enne ei saa uut aega leppida.
Söömine ka väga kõikuv. Pikimad perioodid järjest ilma toiduta on vaid 10 päevased olnud, kuid neid tuleb ikka ette.
Samas suudan ka ühe päevaga meeletuid koguseid ära süüa (muidugi oksendan peale söömist, aga tihti mitte kohe) ja kontroll nagu puuduks.
Olen kursis, milline peaks normaalne toitumine välja nägema, aga kohe, kui söön päevas üle 200kcal on mul tunne, et rikkusin kõik ja sealt edasi muutub söömine ülesöömisest (tarbin väga lühikese aja jooksul tuhandeid kaloreid) ja siis veedangi ülejäänud päeva ennast kurguauguni täissüües, oksendada ja korrates seda nii kaua, kuni lihtsalt ei suuda enam üleval olla ja jään magama. Pikimad sellised perioodid, kus ainult seda teengi, on kestnud üle 9h.
Samas alla 200kcal süües ma ei tunne ennast üldse halvasti, seega ma ei saa aru, miks need ülesöömise üldse tekivad.
See kõik tekitab suurt segadust ja mõjub tugevalt inimestega suhtlemisele, sest ei suuda kokku saada inimestega, sest hirm, et nad näevad mind sama paksuna, kui mina ennast, on suur.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
On väga hea, et suudate end kõrvalt vaadata ja saate aru olemasolevast probleemist. Minu soovitus on oma arsti usaldada, eriti kui kontakt on olnud hea. Vajate kindlasti abi nii psühhiaatrilt kui võimalik, et ka psühholoogilist tuge psühhoteraapia näol. Ilmselt saaks parima tulemuse kui jätkaksite konsultatsioone psühhiaatriga, samal ajal käies nii psühhoteraapias kui toitumisnõustamisel. Antud probleem ei kao iseenesest. Vajate siin nii profesionaalset abi kui lähedaste toetust. Otsige abi ja ärge jätke end oma probleemiga üksi.
Heade soovidega, dr. Ehala