Kõrge kollesterool ja kalamaksa õli. 19.04.16 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Olen sale naisterahvas ja üldises kontrollis avastati mul kõrge kollesterool. Käisin ka arstil aga kuna mul muid riskifaktoreid ei olnud, ei pannud ta mulle ka mingit ravi peale. Kõik oligi normaalne, seni kuni hakkasin kalamaksaõli kapsleid kasutama. Kaal hakkas mul tõusma, mitte küll palju aga mingi 2 kg aga kuna olen sale inimene siis saan sellest kohe aru. Kaalunumber on küll tõusnud aga kehalt pole nagu aru saada et oleks juurde võtnud, pigem tunnen et sees oleks nagu midagi viga. Viimasel ajal on kõht üsna tihedalt valutanud ja kui midagi rasvast söön siis on kuidagi halb olla ja raske. Varem mul sellist asja ei olnud, võisin süüa mida tahan. Ma küll ei tahaks kalamaksaõli kasutusest ära võtta, kuna see on ajule hästi mõjunud. Kuna kannatan ka ärevushäirete ja igasuguste kartuste all siis on see mu ajule väga head mõju annud, seda on kohe tunda. Tahtsingi küsida nõu, et mis teie arvate, kas võib asi olla kalamaksaõlis? Kas see on kuidagi kollesterooliga seotud?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Konkreetsemate soovituste andmiseks peaksin teadma seda, kui palju ja millise tootja kalamaksaõli te võtate.
1 spl kalamaksaõli annab keskmiselt 110-120 kcal ja sealt saame 60-70 mg kolesterooli. Tavaline päevane annus on aga 1 tl. Seega ei tohiks saadud energia ja kolesterooli kogus olla küll sellised, mis kaalu tõstaks või mõjutaks negatiivses suunas vere kolesterooli taset. Teinekord kaasub kalamaksaõli võtmisega söögiisu tõus ning seega võiks üle vaadata oma muu menüü. Kolesterooli osas tasuks jälgida kui palju on menüüs piima- ja lihatooteid ning millise rasvaprotsendiga need on. Liha-piimatoodetega liialdamine võib viia kolesteroolitaseme tõusule. Vajadusel võite menüü lasta üle vaadata mõnel toitumisala inimesel, kes saaks anda suunised menüü tasakaalustamiseks. Kolesterooli tõus võib olla seotud geneetiliste faktoritega kui ka teinekord terviseprobleemidega, näiteks kilpnäärme haigustega. Kuna esinevad seedeprobleemid, siis tasub nõu pidada perearstiga.
Parimatega, dr. Ehala