Maks ja seedimine. 04.04.15 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere, kuna viimasel ajal on tekkinud seedimisega probleeme nagu puhitused, halb söögiisu otsustasin natuke puhastada maksa. Eelmine aasta proovisin paastuda kolm päeva arbuusidega ja oma ajast juurviljasupikestega. Juba esimese päeva õhtuks hakkas maksaiiveldus, teisel päeval läks hullemaks ja paremas küljes tekkis valu, kolmas päev katkestasin sest tundsin nagu taastuks maksa põletik, valu paremal küljel oli nädal aega. Sama tunne oli kui katsetasin võilillejuurega ja bentoniit saviga. Üks kord kui proovisin võtta carsili kuuri, siis hommikuti oli nägu paistes nagu joodikul. Ma ei saa aru miks maksa toetavat ja puhastavad meetodid mõjuvad vastupidiselt? Eelmine aasta palusin perearstilt maksa analüüsida tema vastas, et mul maks korras kuna kolesterool on normis. Sama vastikut iiveldust tundsin raseduste ajal, antibiootikumide kuuride ajal. Üks kord üledoseerisin diklac tablettidega ja sain maksa põletiku. Siis olid õnneks arbuusid, sain neid süüja ja carsili ka. Mul siis küsimus, miks selline probleem ja kas ma ikka tohin edasi maksa puhastusega katsetada?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Paremas küljes tekkinud kirjeldatud valu võib viidata sapiprobleemidele(sapipõie põletik, sapikivi, vm), kuid loomulikult ei saa diagnoosi panna vaid kirja põhjal, uuringuid tegemata. Maks iseenesest valu ei põhjusta. Soovitaksin perearstiga uuesti rääkida ja kirjeldada täpselt oma valusid. Vajadusel saab teha analüüsid ja ultraheliuuringu ning hinnata sapipõie seisundit. Teie poolt kirjeldatud nö. maksa puhastavaid kuure ma ei soovitaks .
Parimatega, dr.Ehala