Probleemid mao ja toitumisega 31.03.15 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Asi algas sellest, kui aasta tagasi oli mul kõhuviirus ning peale seda hakkasid söömisega suured probleemid. Käisin arsti juures ning avastati, et mul on haavandite laadsed asjad ning, et on mao liighappesusega probleeme. Võtsin pikalt selle vastu erinevaid ravimeid ja mingi aeg oli olukord parem, kuid viimasel ajal on kõht aina hullemaks läinud ja probleemid söömisega süvenevad. Nimelt tekib mul tihti toit kurgus tunne ning ma ka oksendan tihti. Tundub lihtsam toit uuesti välja oksendada kui tundide viisi piinelda. See tunne tekib isegi siis, kui ma palju korraga ei söö või söön midagi, mis varem magu ei ärritanud. Mul on ka varem toitumisega probleeme olnud ning mingi aeg ajasin umbes 4-5 korda päevas, iga päev endale näppe kurki, et peale söömist tekkivast halvast tundest lahti saada. Mingi aeg probleem taandus, kuid paar nädalat tagasi hakkas uuesti pihta: kõht lahti aeg-ajalt, süda paha, süüa paljusid asju ei saa ning tihti toit kurgus tunne, oksendan jälle mitu korda päevas iga päev. Olen teinud läbi pooleteisenädalase probiootikumide kuuri ning hakanud uuesti võtma ka maohappesuse vähendajaid, kuid probleem ei taandu. Ikka tekib halb tunne ja soov oksendada. Tundub, et mu magu isegi ei seedi enam nii hästi toitu kui varem, sest vahepeal on isegi siis, kui olen 4 tundi peale söömist oksendanud, ikka toidu tükid olemas. Mida ma peaksin edasi tegema või kuidas te soovitaksite mul süüa või käituda?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Selliste kaebuste juures tuleb kindlasti uuesti nõu pidada oma raviarstiga. Mõne toiduaine vähendamine või lisamine siin mingit lõpliku positiivset lahendust ilmselt hetkel ei too.Pidev toidu väljaoksendamine juba iseenesest kahjustab magu kui ka söögitoru ja süvendab kaebusi. Kuna teie kirja põhjal saan aru, et taolisi oksendamise episoode on olnud ka varem, siis tasub sellesse suhtuda tõsiselt ning vajalik oleks välistada, et toiduga tekkivad probleemid pole mingil moel ka psüühikaga seotud. Alles kui kõik see osa on uuesti üle vaadatud, soovitaksin teile lisaks toitumisnõustamist, kuid sellisel juhul peaks nõustja saama väga täpse ülevaate teie söömisharjumustest, et siis juba omapoolsed soovitused anda.
Parimatega,
dr.Ehala