Väga suur ülekaal ja sellega kaasnevad tervisehädad 06.06.14 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Olen 39a naine,180cm pikk ja kaalun 149kg.Mul on diabeet,veresuhkur püsib 7,5 -9.Mul on kohutavad seljavalud ja vasak jalg on juba paar kuud paistes.Elan soomes,olen käinud seljaga arstil...öeldi,et mingit vigastust nad ei näe ja kaalulangus aitaks, suhkruhaiguse puhul sain algul ühed rohud mis veresuhkrut ei alandanud,kuid tekitasid peavalusid,seejärel kirjutati järgmised...veresuhkur ikka mitte madalam,kui 7,5....taas teatas arst,et kaalu langetamine aitaks. Kuid kuidas seda teha??? Olen olnud kogu elu paksuke ja pidanud sadu dieete mis lõppevad alati sama tulemusega.... +2-5kg.Ma ei tarvita suhkrut,lõpetasin saia ja leiva söömise,sõidan iga päev rattaga ,kuid mingit tulemust ei ole....viimase kolme kuu jooksul on veel kilo juurde tulnud.Palun antke nõu mida ma saaksin teha või kust abi saada? Tervisekeskuse arstidelt ma enam abi saada ei looda ,kuid eraarstile minekuks puudub raha.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Parim oleks kui leiaksite nõustaja, kellega oma praegune toitumine koos üle vaadata. Kindlasti on Soomes võimalik leida dieetõde või toitumisnõustajat, kes aitab analüüsida toitumist kui anda ka nõu. Nägemata toitumispäevikut on raske öelda, milles seisneb teie kaalutõusu põhjus. Kaalulangust ei taga ainult loobumine mõnest toiduainest, vaid arvestada tuleb kogu päevase toidust saadud energiaga. Toiduga saadav energia peab vastama teie vajadustele ning aitama teil samas kaalu langetada. Kui aga kaal ei kao, on teie päevane kaloraaž ilmselt siiski liiga suur. Oluline on seegi, milliseid toiduaineid tarbite ning mis kella-ajal midagi sööte. Ise saate kasutada oma toitumise kontrollimiseks toitumine.ee või kaaluabi.ee lehekülgedel olevaid toitumispäevikuid. Samas on nendel lehekülgedel päris palju head infot toitumise kohta. Kirja baasil ei saa täpset soovitust kaloraaži osas anda, aga alustuseks võiksite päevase energiahulga kaalulangetamiseks viia 1700-1800 kcal peale. Kui leiate mõne nõustaja, tuleks kindlasti päevane energiavajadus üle arvutada.
Heade soovidega,
dr.Ehala