Kõhu probleemid 26.09.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen aktiivsete eluviidega neiu, kellel umbes 4 kuud tagasi hakkasid tekkima väikesed probleemid kõhuga, õigemini roojamisega, kuigi kui selle üle mõned nädalad mitte mõelda, ei olnudki asi nii hull. Seletan muret: käin hommikuti jooksmas, söön tervislikult, kuid hoidunud magusast ja õhtul söön kindlasti vähem. Peale hommikukohvi, nädalas paar kuni kolm korda, käin üldjuhul alati tualetis ning roojamisega probleemi pole (vedelam). Kuid vahel oleks nagu häda, kuid kui lähen tualetti "punnitama" siis tahkemat roed on raske välja saada, kui üldse. Vaevusi mul pole, ei roojamisel ega muidu. Kõht pole punnis ega raske, aga lihtsalt tahaks kõhtu tühjaks roojata vahel, kuid kui tuleb, siis mõned umbes 10 cm pikkused (vahel ka väiksemad) peenemad tükid/ribad. Gaasidega samuti probleeme pole, väljuvad suhteliselt korralikult. Nädalas tuleb ka kordi, kus käin tuletis ka ilma hommikukohvita, peale ärkamist ning jooksmist tuleb roojamise tunne ning saab kõik aetud, kuigi üldjuhul on roe pigem nö vedelam (mitte nagu kõht oleks lahti) kui tahkem.
Mõtetes on lihtsalt juba koledad mõtted ja ei teagi, kuhu või kuidas pöörduda. Kas võib olla seedehäiretega sõltuvalt minu toitumisest? Teravilja ma just ei söö väga tihti, küll aga juur- ja puuvilju.
Kas Te palun oskaksite mind kuidagi aidata?
Kas mul võib olla käärsoole kasvaja vms?

Aitäh!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Ühtegi diagnoosi kirja teel panna ei saa. Soolestiku tühjendamine kui ka roojamass ise võivadki olla päeviti erinevad, sõltudes söödud toidu kogusest, kompositsioonist kui vedelikuhulgast organismis. Seedetegevuse korrashoidmiseks on vaja süüa kiudaineterikast toitu. Puuviljad-köögiviljad üksi ei pruugi seda vajadust katta. Samuti on vaja jälgida, et me ei piiraks liialt rasvade tarbimist. Kui toidulaud sisaldab liialt vähe rasvu (taimeõlid, pähklid, seemned, kala, piimatooted, jmt) halvendab see samuti seedetegevust. Seedimisele mõjub ka närvipinge, muretsemine, üleväsimus, magamatus. Vaadake need faktorid üle ja kui peate vajalikuks, pidage nõu oma perearstiga.
Parimatega,
dr.Ehala