Soov pöörduda konsultatsioonile. Kiirtoidud 24.07.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 14-aastane tüdruk. (48,5 kg, 157cm) Väga pahuksis oma toitumisega ja olen otsustanud pöörduda arsti poole. Mõtlen igal vabal hetkel oma söömisele. Näiteks hommikusöögi lõpetanud, hakkan mina juba mõtlema, millal ja mida lõunaks süüa. Kaalun ennast päevas vähemalt 10 korda (pean internetipõhist toitumispäevikut). Kuhu soovitaksite pöörduda, kui Tartu oleks lähim koht, kuhu minna või kas oleks mõistlik pidada aru oma perearstiga?
Kui palju võiksin ma passiivse liikumisega päeval kaloreid maksimaalselt süüa? Praegu söön 1000-1350 kcl, rohkem süües kaal tõuseb.

Ja siis veel küsimus kiirtoitude kohta: kas Knorr kiirnuudlid on lõunaks või hommikuks halvad valikud? Putru ma lihtsalt igal hommikul süüa ei suuda, mis sest, et ei söö igal hommikul samu putrusid. Kui palju ma hommikul ainult putru süüa võiksin? Kas umbes 350 grammi on liig? Ja mida arvate kiirriisihelvestest, kiirkaerahelvestest ja odrahelvestest? Kas nendest tehtav puder sobib hommikuks või peaksin siiski eelistama neljaviljahelbeid, kaerahelbeid, viieviljahelbeid jm?
Küsimusi on küll palju, aga ehk leiate kõigele vastuse, ma oleksin tõesti tänulik!!!
Lugupidamisega

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kui toitumisest ja kehakaalust on saamas või juba saanudki kinnisidee on suur oht püsiva toitumishäire väljakujunemiseks. Soovitan abi saamiseks kindlasti esmalt pöörduda oma perearsti jutule. Tartus on Ülikooli Kliinikumi Psühhiaatriahaigla juures toitumisprobleemidega tegelev osakond, kuhu siis vajadusel samuti vastuvõtule saab minna. Kuna kirjast ei selgu teie pikkust, siis ei saa ka öelda, mis oleks vajaminev päevane energiahulk, kuid olen enam kui kindel, et kirjas mainitud kalorihulk ei kata tervislikus mõttes teie keha vajadusi ja seega võib sellel varem või hiljem olla kahjulikke tagajärgi. Kiirtoitudest soovitan end võimalusel eemal hoida, sest enamjaolt on nad toitainetevaesed, sisaldavad sageli tervist ohustavaid lisa-aineid ning liialt soola. Kui igal hommikul putru ei soovi süüa,sobivad ka täistera hommikuhelbed või mõni teraleivaga võileib, lisaks puuvili või klaas mahla. Putru võiks tõesti olla ~300 gr. Kiirhelvestele eelistaksin täisterahelbeid, kuid kui kasutate esimesi, siis lisage pudrule kliisid või kiudaineterikkaid marju või kuivatatud puuvilju, et söögikorda toitainete- ja kiudaineterikkamaks muuta.
Kõige olulisem on aga õppida olema endaga sõber ja ennast austama. Kui meie ise oma keha eest ei hoolitse, teda ei armasta ning ei anna talle kõike vajaminevat toidu näol, siis ei tee seda ka teised. Nii nagu kohtleme iseennast, hakkavad teisedki meid kohtlema.
Heade soovidega,
dr.Ehala