Kolesteroolitase 16.05.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Kaks aastat tagasi mõõtis perearst kõrge kolesteroolitaseme veres. 5,1 oli väärtus mälu järgi. Muutsin kardinaalselt toitumis- ja liikumisharjumusi, söön peamiselt taimetoitu, alkoholi ei ole proovinud 35 aastat, suitsu niisama kaua. Autoga sõidan minimaalselt, kõik alla 50 km käigud teen jalgrattaga. Pärast kaheaastast "lihasuretamist" on kolesterooli tase langenud 5,07 peale. Kas antud saavutuse üle peaks rõõmustama või on see tulemus nõrk?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Vaadates ainult üldkolesteroolinäitu ei saa anda väga täpset hinnangut tervisesisundile. Hinnangu andmiseks on vaja vaadata ka "hea" ehk HDL ja"halva" ehk LDL kolesterooli suhet, mille näidud kirjas ei kajastu. Kindlasti ei saa üldkolesteroolinäitu 5,1 mmol/L lugeda kõrgeks. Ehk tahtis perearst lihtsalt öelda, et kolesteroolinäidule peab tähelepanu pöörama. Väga suuri muutusi oma elus taoline kolesteroolinäidu tase küll ei vaja ning arvan, et paksite oma testi tulemusega rahul olema. Tahtes kolesteroolist enam teada, lugege lehekülge kolesterool.ee
Parimatega, dr.Ehala