Kõhulahtistid 12.04.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere,

olen pikaajaliselt kasutanud kõhulahtisteid. Nüüdseks kindlasti oma 4-5 aastat. Alguses võtsin 1,2 tabletti. Nüüd võtan ca 8.
Olen proovinud variante juua rohkem vett, süüa rohkem köögi- ja puuvilju. teha hommikuti putru jne. Tulemus on sama - olematu. Ilmselt on keha harjunud samuti oma doosiga. Olen kuulnud, et pikaajalisel kasutamisel võib olla tagajärg - operatsioon. Mis operatsioon see selline on? Milline reaalne tagajärg võib olla nende kasutamise jätkamisega?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Operatsiooni osas ei oska ma teie küsimust kommenteerida. On teatud soolestiku eripärad või siis haigusseisundid, mis takistavad normaalset seedetegevust ja mille korral tõepoolest kasutatakse kirurgilist vahelesekkumist. Taoline lahtistite kasutamine kurnab seedesüsteemi, viib tasakaalust välja soolestiku normaalse mikrofloora ja taksitab normaalset toitainete imendumist, millel võivad olla tervisele kahjulikud ning mõnikordki taaspöördumatud tagajärjed. Peaksite kindlasti kiiremas korras oma probleemist rääkima perearstiga, kes saab teid vajadusel suunata gastroenteroloogi vastuvõtule. Teie probleemile on vaja leida teine lahendus kui pidev suures koguses tablettide tarvitamine, milles hetkel näen väljakujunenud sõltuvust.
Parimatega,dr.Ehala