Kaalun veidi rohkem kui peaks 07.03.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Nagu paljudel teismelistel probleemiks kehakaal, nii ka minul. Olen 158 cm pikk ja kaalun keskmiselt 57 kg. Pean toitumisprogrammi, kus on näha, et umbes kahel päeval nädalas kipuvad minu kilokalorite soovitatav kogus piiri ületama. Teised päevad nädalas pole nagu hullugi, kõik normis. Küsimus, kas see on normaalne, et kahel päeval nädalas söön veidi rohkem kui peaks? Olen enda arust aktiivne inimene. Käin kolm korda nädalas trennis ja kaks korda nädalas kehalise kasvatuse tundides. Haruharva jääb üks trenni kord nädalas ära, aga seda ka ainult kehaliseõpetaja soovil. Ja teine küsimus, kui sisestan toitumisprogrammi oma soovituslikku päevast kalorite kogust ja tuleb täita lahter, kas olen aktiivne, väheaktiivne või suisa passiivne ja kui ma pole sel kindlal päeval midagi erilist teinud, ainult paar kõhulihase harjutust, kas ma siis peaksin panema, et olen passiivne olnud oma liikumiselt? Ja äkki oskate ka vastata, kas saunas käimine põletab kaloreid. Teoreetiliselt ju peaks, sest inimese südametöö kiireneb ja teada olevalt, kui inimese südametöö kiireneb algab ka kaloritepõletamise protsess. Ja ka neljas küsimus, kas toitumisspetsialisti juurde minemiseks on vaja perearsti saatekirja?

Ette tänades

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
1.On täiesti normaalne, et meie päevased saadavad energiakogused kõiguvad pisut. Jälgige pigem seda, et vähem aktiivsetel päevadel seda lubatust suuremat kaloraaži eriti sageli ette ei tuleks.
2.Meie füüsiline aktiivsus sõltub ju ka sellest palju me kõnnime. Kui päeva peale kokku tuleb 2-3 kilomeetrit kõndi (~4-5000 sammu) võime lugeda selle kergeks aktiivsuseks. Kui tõepoolest on tegu vaid mõnede kõhulihaste harjutustega, siis lugege päev väheaktiivseks.
3.Saunaskäik võib antud päeva lõikes pisut kalorikulutust tõsta, kuid kaalulangetusmeetodina me seda ikka arvesse võtta ei saa. Sageli rõõmustatakse peale saunaskäiku kaalunäidu üle, kuid saunas kaotatud kilo(d) tulevad vee arvelt.
4.Mõne suurema haigla juures on olemas dieediõed, kelle käest toitumisnõu saab ning minu teada nende juurde minek saatekirja ei nõua. Ülejäänud teenused on enamjaolt hoopis tasulised. Eestis tänase seisuga toitumisnõustaja ametinimetus ametlikult puudub, sest taolist kutsestandardit veel pole. On mõned üksikud, kes õppinud välismaal ja saanud seal oma kutse. Eestis taolise väljaõppe korrektset teostamist alles kavandatakse. Seega kui kuskile lähete, uurige, kus nõustaja oma teadmised saanud.
Parimatega, dr. Ehala