Ülekaalus 19.02.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 13-aastane tüdruk. Viimase kaalumise järgi (nädal tagasi) kaalun ma 57,7 kg ja pikkust on 158 cm. Neid arve vaadates võib aru saada, et olen ülekaalus. Olen proovinud oma kaaluga tegeleda juba umbes kaks aastat. Käin kergejõustiku trennis (kolm korda nädalas), teen kaasa aktiivselt kehalise tundides, toitun mitmekesiselt ja pean ka toitumisprogrammi, aga probleem ongi selles, et kaal ei lange. Vahepeal kõigub seal kolme kilo kandis, aga püsima ei jää. Oskate te öelda, kui palju peaksin kaaluma, et olla kindlas normaalkaalus, et ei oleks seal ülekaalulisuse ja normaalkaalu piiri peal. Ja mida ma tegema peaksin, et kaal langeks tõhusalt ja ei tuleks tagasilööke. Ja kas see on õige, et õhtul peale kella kuut süüa enam ei või? Ma jõuan peale trenni koju alles kella poole seitsmeks ja siis teen endale veel korraliku toidu, ning ongi aega jälle mööda läinud. Mis oleksid teie soovitused?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Usun, et tõsiseks muretsemiseks pole põhjust. Olete küll oma praeguse kaaluga oma vanuseklassi normkaalu ülemisel piiril, kuid oluline on siinkohal see, et kuna kindlasti lisandub lähiaastatel pikkust ning kui siis sellisel juhul jääb kaal püsima, ongi soovitu käes. Taolises vanuses mängivad olulist rolli kehas toimuvad hormonaalsed muutused, mistõttu osadel tüdrukutel kipub sel perioodil ka kaalu pisut kergemini lisanduma. Kiiresti toimuvate muutuste tõttu ei saa anda ka praegu teile konkreetset kaalunumbrit, sest aasta pärast oleks see midagi muud. Kuna teete regulaarselt trenni, siis tõesti arvan, et tõsist kaaluprobleemi pole karta ja võimalik, et teie kaalus mängib rolli hoopis hea lihasmass. Ainult kaalunumbri hindamine pole õige, tuleb vaadata kehakompositsiooni laiemalt (lihasmass, rasvamass, vesi, luud-nende vahekord kehas)
Õhtul peale trenni peate kindlasti sööma, et oma energiavarusid taastada. Suurema söögikorra ja magamamineku vahele võiks jääda ~3 tundi, seega ei pea mitte kõik sööma viimast päeva einet kell kuus õhtul. Kui soovite oma toitumist veel üle vaadata, siis pöörake tähelepanu toiduainete rasvaprotsendile, mis aga ei tähenda, et peaksite sööma nn. light tooteid. Hoiduge liialdamast maiustuste, saiakeste ja magusate jookidega. Vaadake üle ka leiva-saia ja muude teraviljatoodete kogused päevas. Kuigi me neid vajame, on neid meie menüüs sageli natuke liiga palju, mis samamoodi ei lase kaalul langeda. Samas köögivilju kipume sööma liiga vähe. Igapäevane minimaalne kogus võiks olla ~300 gr köögivilja.
Panen siia juurde lingi materjalidega, kust saab pisut täpsemalt lugeda, et mida üks kooliskäija peaks sööma ja kui palju. Selle alusel saab võrrelda enda toitumist
http://www.haigekassa.ee/uploads/userfiles/file/juhendid/lapsed_toitumine_2010.pdf
Lisaks tasub uurida ka toitumine.ee lehekülge.
Parimatega, dr.Ehala

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Toitumine ja ülekaalulisus

kaal

Tere, sooviksin teada ,kas olen ülekaalus. Olen 12, kaalun 63 kilo ja olen umbes 169 cm pikk.

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere,
Antud pikkuse juures on 63 kg normkaal. Kuna sellises vanuses kasvate veel kindlasti, siis tulebki jälgida, et kaalu-kasvu vahekord jääks kenasti tasakaalu.
Parimatega,
dr. Ehala

Loe edasi

Normaalkaal

Tere!

Olen 11a. tüdruk, kes on 150cm pikk ja kaalub 37-38 kg.
Oleksin väga tänulik, kui vastaksite järgnevale küsimusele:
Kas olen ülekaalus või normaalkaalus?

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Olete täiesti normkaalus.
Heade soovidega, dr.Ehala

Loe edasi

lapse kehakaal

Sooviksin teada, et kas minu laps on ülekaalus kui tal on pikkust 164 cm. ja kaal on 55 kg. Kas sellise pikkuse ja kaalu juures on laps ülekaaluline või on ta täiesti normaalkaalus.

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Oluline oleks siinkohal teada ka lapse vanust, sugu ning näha tema üldist kasvu-kaalu kõverat. Üldiselt võib aga öelda, et selline suhe peaks vastama normile.
Heade soovidega, dr.Ehala

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: