Toitumine pärast sapipõie eemaldamist 15.01.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Kuus kuud tagasi eemaldati mul sapipõis. Pärast seda on raskusi normaalse kehakaalu hoidmisega (olen praeguseks u 10 kg üle oma tavalise kaalu, milleks on 65 kg). Teen küll istuvat tööd, ent siiski liigun suhteliselt palju (1-1,5 tundi jalgsi iga päev ja 4-7 tundi valdavalt anaeroobseid treeninguid nädalas). Seejuures söön tunduvalt väiksemaid koguseid kui enne operatsiooni ja väldin toite, mida arstid on soovitanud vältida (maiustused, rasvased toidud jne). Kaal aga jätkab tõusmist. Ma saan aru, et ilma sapipõieta on seedimisprotsess paratamatult teistsugune, ent mida ma ei ole arstide suust kuulnud, on see, et kuidas seda kompenseerida, et see oleks jälle nagu enne? Kui seda ei olegi võimalik mitte mingil viisil enam endiseks saada, siis mida ma saan teha selleks, et keha efektiivsemalt energiat omandaks, ega ladustaks aineid tarbetult, põhjustades kehakaalu tõusu?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Sapipõie lõikust ainuüksi ei tahaks küll 10 kg kaalu lisandumisega seostada. Teie keha pole ju kaotanud võimet sappi toota, vaid lõikuse teel eemaldati sapi reservuaar ehk sapipõis. Kutsuksin teid vastuvõtule, et teie hetkeseisundist paremat ülevaadet saada ja sellega seonduvalt juba soovitusi anda.
Heade soovidega, dr.Ehala