Ma ei tea, kuidas õigesti toituda. 14.11.12 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 15 ja ilmselgelt toitumishäiretega, olen alati olnd paksemat tüüpi. Ma toitun peamiselt võileibadest, poe valmistoidust ja magusast. Algul polnud midagi viga, kui taipasin, et ma olen muutunud paksemaks ja tunnen end jõuetuna, juukseid langeb peotäite viisi, kõik kohad on neid täis, küüned murduvad ja olen kogu aeg nii väsinud. Vahel käivad imelikud hood peal, kui näiteks 2 nädalat ma mitte midagi ei söö... lihtsalt absoluutselt pole isu, sunnin toitu kurgust alla, ja kui tohutult söön, mil ma muust ei mõtlegi. Ma olen pidevalt väga jõuetu ja kuna liigun vähe ja toitun halvalt, koormab see kõik mu organismi, ma lihtsalt kogu aeg tunnen, et midagi on valesti mu kehas, nagu tasakaalust väljas. Peale kooli tulles lihtsalt kukun voodise ja magan 2-4 tundi järjest, kuna olen nii kurnatud. Ma tahan, et see muutuks, olen hakanud liikuma, võimlema, aga tunnen, et sellest on vähe kasu, kuna ma toitun halvasti. Ma tõesti tahaks abi, et kuidas ja millal toituda ja palju peaks sööma.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kuna viimasel ajal on päris paljud küsijad samaealised, siis saadan vastuseks juba ühe eelpool postitatud kirja.
Konkreetseid soovitusi saab kellelegi anda ikkagi ainult siis kui on teada mida, mis aegadel ja kui palju ta täpselt sööb. Oluline on aga teismeeas see, et käimas on keha arengu-ja kasvuperiood, nii et rangeid dieete ja katsetusi toitumise vallas ei tohiks mingil juhul teha. Samas on positiivne, et iga lisandunud sentimeeter pikkusesse on kingituseks kui hoida kaalunumbri tõus kontrolli all. Oma kogemustest võin öelda, et teismeliste tüdrukute põhiprobleem on sageli maiustustega liialdamine( saiakesed, kommid, magusad joogid, aga ka magusad piimatooted nagu kohukesed,kreemid, jmt). Sama probleem tuleb välja ka kirjast. Lisaks on probleemiks ebakorrapärane toitumine. Liiga vähe on menüüs köögi-ja puuvilja. Suur probleem on liigväheses füüsilises aktiivsuses. Ma ei pea silmas ainult trenne, vaid seda et igapäevaselt liigutakse vähe(alla poole tunni päevas). Alustada tuleks vähemalt sellest, et igapäevaselt tuleks kokku 5-6000 sammu minimaalselt.
Soovitan pidada nii liikumis- kui toitumispäevikut vähemalt nädala jooksul ja püüda oma harjumusi selle abil analüüsida. Panen siia juurde lingi materjalidega, kust saab pisut täpsemalt lugeda, et mida üks kooliskäija peaks sööma ja kui palju. Selle alusel saab võrrelda enda toitumist
http://www.haigekassa.ee/uploads/userfiles/file/juhendid/lapsed_toitumine_2010.pdf
Lisaks tasub uurida ka toitumine.ee lehekülge.
Heade soovidega, dr.Ehala