Pooleldi unesegaselt söömine 19.10.12 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tervist. Minul on väga suur ja pikaajaline mure olnud see, et ärkan öösiti üles ja lihtsalt lähen külmkapi juurde ja söön, mida kätte saan ( üldjuhul magusat ), kuna mul kodus ka 9kuune laps, siis mul uni suhteliselt tihti häiritud ja vahetevahel öö jooksul juhtub seda tihemini kui 1 kord. Ausalt öeldes olen ma oma toitumise osas nii mitut varjanti proovinud : õhtuti rohkem süüa, päeva jooksul rohkem süüa, et öösiti söömisvajadust ei oleks. Kuna olen 166cm pikk ja 68kg, siis oleks soov kaalu lanadada ja hetkel pean personaaltreeneri koostatud toitumiskava, aga ilmselgelt ei saa see aidata mul kaalu langetada, kui ma öösiti lähen külmkapi juurde ja söön sealt head ja paremat. Ja see öine söömine on kuidagi nii kontrollimatu, nagu pooleldi unes oleks. Mure on väga suur :(
Olen proovinud ka õhtuti rahustavaid teid, mis aitaks terve öö magada rahulikult, aga ka need ei aita. Ehk oskate teie mind aidata.
Ette tänades.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Lugedes teie kirja tekkis mul kahtlus, et tegu võib olla söömishäirega, mille inglisekeelne termin on "night eating syndrome" ehk siis öö-söömise sündroom kui tõlkida sõna-sõnalt.
Minu esmane soovitus teile oleks pöörduda psühhiaatri või toitumishäiretega tegeleva psühholoogi poole, et kinnitada või ümber lükata minu oletust, sest kirja põhjal diagnoosi panna kohe kindlasti ei saa. Edasi tuleb siis tegutseda vastavalt tulemustele, kas keskendudes ainult toitumisteemale (käies toitumisnõustamisel) või lisaks ka psühholoogilisele poolele. Internetist leiate päris palju lugemistväärivat infot antud sündroomi kohta.
Heade soovidega, dr.Ehala