Peet - kui kahjulik, kui tervislik? 17.10.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Olen kasutanud peeti juba üsna kaua (ligemale 3-4 aastat, ei mäletagi täpselt), püüdes sellega teha seedimist kergemaks (kõhukinnisus kerge tulema), samuti kolesterooli alandamise pärast, samuti püüan sellega ka rauanäidud korras hoida - sellega olin ka kimpus. Nüüd olen sattunud artiklite peale, kus on kirjutatud peedist kui üsna kahjulikust tervisele, tänu suurele nitraatide kogusele. Olen söönud peeti iga päev salatina kartuli kõrvale ja aeg-ajalt olen joonud peedi toormahla, seda küll mitte iga päev, vahel on kuid vahet. Peete ostan poest, juba keedetud ja riivituna. Olen segaduses - kas olen juba aastaid ennast mürgitanud, kuna söön peeti iga päev ja kui nii, siis kas see nitraatide mõju on juba mu tervist kõvasti mõjutanud? Kui palju peeti on tervislik süüa?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Ühtegi toiduainet, sealjuures peeti, ei saa vadata eraldivõetuna. Lämmastikühendeid võib leiduda teisteski köögiviljades, aga ka liha ning vorstitoodetes ja seda teinekord hoopiski suuremates kogustes. Mõistlik oleks oma menüüs erinevaid köögivilju kombineerida ja mitte keskenduda vaid ühele tootele. Julgen teile siinkohal küll öelda, et mürgitanud te ennast pole.
Heade soovidega, dr.Ehala