Korrapäratu toitumine 18.07.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Minu probleemiks on täiesti vale toitumine, üks päev ei ole üldse isu ei söö mitte midagi, võin täiesti söömata olla ning järgmine päev söön end korraga nii üle, et istun voodis, tuju on halb, närviline. Selle kõigega kaasneb suur kaalu kõikumine, kaal ei püsi ühes ilusti. Mõni päev ma ei söö just sellepärast, et kiiresti alla võtta need kogutud kilod, mida ma olen söönud juurde lihtsalt liigselt. Mida teha? Raske on, mõtlen kogu aeg, et hakkan alates homsest sööma tervislikult, aga kõik läheb samu radu edasi ikka ja jälle. Üks päev võin lihtsalt rohelist teed juua ja vett ning teine päev söön ja lakkamatult, kogu aeg ja mõtlen, et söön siis veel ja veel. Ei oska midagi peale hakata, sest väga raske on. Kõige hullem on see, et pärast on enesetunne halb ja närviline olla. Ülesöömise juures pean ma just silmas seda, kui ma söön mitu portsjonit pastat, praen suures koguses kaerahelbeid, pannkooke ja ükskõik mida, võileibu, küpsiseid, kooke, krõpse kõike segamini, kõike mida külmkapist, köögilaualt leidub ning söön neid täiesti järjest ahmin sisse nii, et pärast on väsinud, halb olla. Pärast kõike seda võib see suur söömine kesta mitu päeva ja siis järsku ükspäev ei söö midagi, kuna olen nii ülesöönud, võtan taas kiiresti alla ja siis jälle söön üle ja see toimub alati üksi olles. Kõige imelikum on see, et sõpradega olles ma just ei taha süüa, kui ainult siis midagi väga tervislikku, aga kui olen üksi kodus, siis meeldib väga üksi süüa kõike kõige rasvasemat( praetud, saiakesed jne), kui keegi ei näe ja kasutan võimalust ning ahmin kõike sisse. Tööl võin samuti söömata olla, inimesed arvavad, et ma ei söö midagi, kuid tegelikult kodus ma söön kogu aeg. Ja nii kogu aeg, ma ei kujuta ette, mis võiks olla väljapääs. Ma ei taha tegelikult üldse sellist toitumist, aga see just minuga toimub ja see kõik mõjutab minu tujusid ja olekut ning kõike ümbritsevat. Olen normaalkaalus, 169cm pikk kaalun normaalkaalus 57-58kilo. Mida teha?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Küsimus on, et miks te toitute nii nagu toitute. Sageli on sellisel käitumisel sügavamad põhjused, mida ainult menüü jälgimisega ei lahenda. Esimese variandina soovitan teil pidada toitumispäevikut, millele eelnevalt peaksite endale selgeks tegema teie vajadustele vastava tasakaalustatud menüü. Oma menüü korrastamiseks saate kasutada nii toitumine.ee kui ka näiteks kaaluabi lehekülgi. Igapäevane toitumispäeviku pidamine aitab teil paremini antud probleemile keskenduda ja hoida teid joone peal. Samas on võimalik, et vajate oma probleemiga hakkama saamiseks ka psühholoogilist nõu ja tuge. TÜ Kliinikumi Psühhiaatriakliiniku juures on spetsiaalne üksus, kus tegeletakse toitumishäiretega ning ka mõned psühhiaatrid ja psühholoogid nõustavad analoogiliste kaebustega inimesi. Seega kui ise hakkama ei saa, pöörduge kindlasti nõustamisele, sest toitumisega seostuvad probleemid kipuvad süvenema.
Heade soovidega, dr.Ehala