Keha paistetus, põskede valu, kaalu langetamine 28.05.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Igal õhtul ma tunnen, kuidas mu põsed valutavad ja keha paisub, nagu vedelik oleks kehas kinni. Toitun tervislikult, aga kaal samuti ei lange ja asi ei ole selles, nagu ma sööks liiga palju või liiga vähe. Kuidas oleks kõige tõhusam ainevahetust kiirendada? Millest võib see olla, et põsed valutavad ja jalad lähevad paiste? Mul on kindel soov alla võtta (163 ja 57kg), sest ma tunenn ennast halvasti, aga millest ma võiksin alustada ja kuidas toimida? Palun andke soovitusi.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kui tõepoolest jalad paistetavad tuleb nõu pidada oma arstiga ning vajadusel teha täpsustavaid uuringuid. Kirja teel sellist probleemi ei lahenda. Toitumise poolelt soovitan jälgida, et teie toidulaual oleks rohkelt täisteratooteid ning piisava vedelikuhulga saamiseks oleks joodava vee kõrval toit iseenesest vedelikurikas. Mida kiudainete- ja vedelikuvaesem toit seda raskem on tagada efektiivset seedetegevust. Lisaks, kui muudame toidu liigse töötlemisega liialt kuivaks kaotab viimane ka meile vajalikke vitamiine ning mineraalaineid, mis omakorda ei mõju organismi toimimisele hästi. Oluline on ka piisav liikumisaktiivsus. Toonuses lihaskond toetab samuti ainevahetust. Kui soovite mõne kilo kaotada, siis ärge kiirustage. Kuna olete normkaalus, siis pöörake tähelepanu sellele, et teie kehakompositsioon (lihasmass, rasvamass, vedeliku hulk) püsiks vastavuses teie vajadustega. Mõõtmisi on mõistlik teha mõnes spetsiaalses keskuses, sest tavamüügis olevad odavamad kaalud pole alati väga täpsed. Toituge regulaarselt, ühtegi toidukorda vahele jätmata, kuid kui tõepoolest soovite pisut kaalu kaotada, siis tehke nii, et õhtusöök ei ületaks 20 (max.30)% teie päevasest kaloraažist. Sobiva kaloraaži ja päevaste soovitavate toiduainete (piiima-, teraviljatooted, köögiviljad, jm) hulga leidmiseks võite kasutada toitumine.ee lehekülge.
Heade soovidega, dr.Ehala