Kuidas võtta kaalus juurde? 18.04.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere.
Tahaksin teada mõnda nippi, kuidas kaalus juurde võtta. Olen juba titest peale kõhna olnud. Praegu olen 14aastane kaalun 49-50 kg ja olen 173 cm pikk. Kaalu numbrit vaadates ei olegi see nii hull, aga see number tuleneb ainult sellest, et olen pikk.
Ka minu ema oli lapsena kõhna, ega ta praegugi paks ei ole, aga noh, täiesti tavaline sale, ning ühel teisel mu sugulasel sama lugu. Mu küsimus seisneb selles, et kas see võib tuleneda geenidest ja kas mul oleks võimalik juba varem juurde võtta.
Hakksin umbes kuu aega tagasi trenni tegema ja olen säärtele 1 cm juurde saanud, jess. Aga see pole just eriti märgatav vahe. Ikkagi jätkan trenni tegemist, olen kuulnud, et see aitab kaalu juurde võttmisel.
Söömise suhtes ei saaks ma öelda, et olen väikese isuga.
Olen mõelnud ka toidulisandite peale, aga mis Te arvate kas neist oleks kasu ja kas ma tohiks neid võtta ning mis riskid sellega kaasnevad?
Igastähes andke mulle palun mingeid nippe, kuidas kiiremini kaalus juurde saada.
Tänan!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Ter.
Võimalik, et teie väikene kaal on teatud määral pärilik. Samas soovitaksin ma teil oma toitumist analüüsida. Kui palju te tegelikult energiat toiduga saate ja kas see vastab ikkagi teie vajadustele. Selleks saate kasutada näiteks toitumine.ee leheküljel olevat programmi. Erilist tähelepanu pöörake valkude tarbimisele kuna viimased aitavad kehal end ülesse ehitada. Seega tooge oma menüüsse kala, kana, kohupiima, kodujuustu, muna ning taimse poole pealt näiteks ube ja läätsi. Oluline ei ole see, et antud toodete rasvaprotsent peaks väga kõrge olema, kuid kindlasti ei tohiks need olla ka "light" tooted. Väikeste kasulike vahepaladena lähevad arvesse mandlid, pähklid, seemned, idud. Tarbitav kogus ei peaks olema suur, kuid viimased toiduained on rikkad nii kasulike rasvade kui vitamiinide-mineraalainete poolest. Sageli kipuvad kaaluga hädas olijad liialdama kiirtoidu ja magusate jookidega, kuid kaalu tõsta soovijaid need tooted ei aita. Jälgige, et sööksite korrapäraselt ning ei jätaks söögikordi vahele. Toidulisandeid ma esialgu kasutusele ei võtaks.
Heade soovidega, dr.Ehala