Mure kehakaaluga 05.02.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Mul on väga suur mure kaaluga. Ma olen 21a noor ema. Minu pikkus on 169 ja kaalun üle 90kg kui juba mitte rohkem. Kaalu tõus algas kuskil 12aastaselt. Sellest ajast olen istunud dieeditel ja teinud sporti, aga mingit kasu polnud. 18aastaselt kaalusin juba ümbes 75kg. Enne sünnitust 80kg ja nüüd täitsa suuremaks see läinud. Ma toitun tervislikult ja ei söö rämpstoitu. Jalutan palju lapsega ja kodus teen võimlemisharjutusi. Kahjuks ei saa lubada endale mingeid kalleid ravimeid ja spordiklubisid, rääkimata maovähendusopist. Dieedid üldse mind ei aita. Äkki oskate aidata ja nõu anda? Sest viimasel ajal juba kaalu pärast selg hakkas valutama ja vererõhk on tihti kõrge. Suur aitäh, kui saate aidata.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Analoogseid küsimusi on sageli, kuid kirja teel, inimest nägeemata saan anda ikka üldiseid nõuandeid. Kaalutõusu põhjuste väljaselgitamine ja töö nendega võib võtta teinekord päris pikalt aega. Annaksin aga oma tavasoovituse pidada toidupäevikut ja selle alusel end analüüsida. Võite abiks kasutada internetikeskondi (toitumine.ee, kaaluabi.ee, vm). Teadmata küll teie toitumistavasid toon välja oma kogemuste põhjal kolm põhilist kaalutõusu põhjust. Esiteks ebaregulaarsus ning hommikusöögi mittesöömine. Teiseks on sageli põhitoidukorra viimine õhtuks, mis võtab lisaks üle 30-40% päevasest energiavajadusest, kuid peaks olema hoopis alla toodud näitajate. Kolmandaks julgen mainida seda, et oma energiatarbimist hinnatakse valesti (näiteks jäetakse lugemata/ arvestamata tooteinfo pakenditelt, jooke ei loeta toitude hulka, jms), mistõttu süüakse vajadustest rohkem. Sama on lugu liikumisega. Soovitan võimalusel muretseda sammumõõtja. Kui on soov kaalu kaotada, siis peaks sammude arv olema enamustel päevadel 10 000 ringis ning minimaalselt 5-6000 sammu päevas.
Kui hätta jääte olete võimalusel oodatud nõustamisele. Kui otsustate tulla, siis võtke toidupäevik kindlasti ühes.
Heade soovidega, dr.Ehala