Aeglane seedimine 22.10.10 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Minu probleem on, et kõhul on rasv, mida sooviksin kaotada, aga olen avastanud, et minu seedimine on väga aeglane.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Seedimise parandamiseks tõstke oma menüüs täisteratoodete (täisterajahu sisaldavad leivatooted, makaronid, jmt) kui ka puu- ja juurviljade osakaalu. Toit peab olema vedelikurikas, mis hõlbustab seedimist, seega tuleks eelistada toidu valmistamisel hautamist, vokkimist jt analoogilisi meetodeid. Lisaks tuleb jälgida, et päevane vedelikutarbimine vastaks vajadustele. Üldjuhul ei tohiks see jääda alla 1 L jagu vett päevas, kuid võib olla tunduvalt suurem. Loomset rasva sisaldavate toiduainete kõrval (liha- ja piimatooted) jälgige, et teie toidus oleks igapäevaselt ka taimseid rasvu sisaldavaid toiduaineid (taimeõlid, seemned, pähklid, jm). Teinekord võib just piimatoodetega liialdamine olla üheks kõhukinnisuse põhjustajaks. Hea seedimise eelduseks on regulaarse ja mitmekesise toitumise kõrval samuti piisav füüsiline aktiivsus. Kindlasti ei tohiks päevane sammude arv olla vähem kui 5-6000 sammu päevas. Kui soovite kaotada rasvapolstrit, siis võiks see olla suuremgi.
Heade soovidega, dr.Ehala