Kaaliumi üleküllus 02.09.10 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Vereanalüüs näitas kõrget kaaliumisisaldust. Kuidas näitajat normaliseerida? Millised on kaaliumi ülekülluse mõjud organismile?
Perearst kahjuks vastata ei osanud.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Täpset verenäitu teadmata on raske otsustada, kas tegu on tõepoolest tervist mõjutava kaaliumi tõusuga, kuid julgen oletada et viimasel juhul oleks raviarst teinud täiendavaid uuringuid. Kaalium on oluline pea kõikide keharakkude ainevahetuses ja südame- ning skeletilihaste kontraktsioonis ning kaaliumi liig kui ka puudus mõjutavad neid protsesse. Toiduga me kaaliumi üldjuhul üle ei tarbi kuigi teda leidub paljudes toiduainetes. Kaaliumi liig organismis on tavaliselt ikka seotud mingite haiguslike seisunditega või siis koostoimest mõnede ravipreparaatidega. Saan aga kirjast aru, et ravimeid te ei tarbi ja kroonilisi haigusi teil ei esine (neeruhaigused, jm). Soovitan analüüsi korrata ja kui tõepoolest kaalium püsib normist tunduvalt kõrgemal saab raviarst mõelda täiendavatele uuringutele. Kaaliumi kõrval võiks aga kontrollida ka teiste elementide nagu naatriumi, kaltsiumi ja magneesiumi taset. Teie kirjas toodud kaebuste põhjal soovitaksin kontrollida ka kilpnäärme tööd kui seda juba tehtud pole.
Heade soovidega, dr.Ehala