Toitumine kiiritusravi ajal 10.11.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Palun loetlege toiduaineid, mis on eriti kasulikud ja milliseid toiduaineid peaks vältima kiiritusravi ajal.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Põhilised soovitused oleks järgmised:
- Sööge korraga pigem vähe, aga see eest sagedamini
- Toit võiks olla vedelikurikas ning toidu töötlemisviisidest olgu eelistatud hautamine, keetmine jmt. Tugevalt töödeldud toitu, poolfabrikaate kui ka liigset toortoidu tarbimist võiks sellel perioodil vältida nagu ka rasvarikkaid loomset päritolu toiduaineid.
- Köögiviljad on vägagi teretulnud, kuid nagu juba mainitud on soovitav neid eelnevalt seedimise hõlbustamiseks kergelt töödelda. Osad köögiviljad võivad enam seedetrakti ärritada (sõltuvalt inimesest) ning sellele tasuks tähelepanu pöörata (tomat, paprika, pipralised, küüslauk, sibul, oalised)
- Tähelepanu tuleks pöörata sellele, et saaksite toiduga kätte piisava koguse valku (kala, kanaliha, kodujuust, aga ka teatud osas teraviljatooted nagu tatar, riis, kaerahelbed jm ) kui ka asendamatuid rasvhappeid (kala, taimeõlid).
- Vältige liigteravaid maitseid ning ka magusa ja pagaritoodete tarbimine võiks olla piiratud
- Tarbige piisavalt vedelikku sh taimeteesid (mitte alla 1L päevas)
- Lisan lehekülje, kust leiate toitumisalast lugemist juurde http://www.cancer.ee/?op=body&id=81

Heade soovidega, dr.Ehala