Sapikivid ja toitumine 06.11.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Olen 20 aastane naine ja mul on leitud sapikivid ning paika pandud ka aeg operatsiooniks. Lugesin sapikivide kohta järgnevat :
Et kokkulepitud operatsiooni aja ootamine mööduks võimalikult väikeste vaevustega, on soovitav järgida dieeti. Hoiduda rasvasest ja praetud lihast; vähendada vürtse. Mitte süüa sokolaadi. Piirata gaase tekitavaid sööke: kapsaid, õunu, värsket leiba. Oakohvi ja kanget teed juua minimaalselt. Suitsetamisest ja alkoholist on parem loobuda. Sobivad keedetud ja hautatud tailiha, kala, köögiviljad, lahja kohupiim ja jogurt, sai.

Tekkis küsimus, et kas leiba ja õunu ei tohiks siis üldse süüa ? Ja kas rasvase liha alla käivad ka näiteks frikadellid supi sees, kotletid ? Ja arvatavasti ei ole hea ka praetud muna? Aga näiteks seened , kas need võiks ka vaevusi tekitada? Ja kas kapsa alla käib ka hiina kapsas ?
Mida te üldse sellistest soovitustest arvate ? Või kas teil oleks veel mõni soovitus ?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kirjas toitumissoovitustena toodu kehtib tõepoolest üldjuhul sapikividega patsientide puhul ning neist nõuannetest võiks menüü koostamisel ka lähtuda. Üldiste nõuannete kõrval on oluline panna tähele oma keha reaktsioone erinevatele toiduainetele. Võimalik, et viil leiba ei mõju kuidagi halvasti, samas kui suurem kogus võib tekitada ebamugavustunde. Nii on ka teiste toiduainetega. Vältige liialdusi ja pange tähele, millised toidud teile enam sobivad. Märksõnadeks võiks olla kergelt töödeldud vedelikurikas toit. Seega nagu ka kirjas toodud: keedetud ja hautatud tailiha, kala, köögiviljad, lahja kohupiim ja jogurt, väherasvased hautised ja supid. Praadimisest võiks hetkel loobuda. Kui rääkida veel eraldi toitudest, siis seeneroad ei pruugi samuti olla kergesti seeditavad.
Heade soovidega, dr.Ehala