Kas olen paks ? 08.08.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere
Probleem selles, et naine on viimane aasta v. nii pidevalt märkusi teinud, et ma olevat paksuks läinud ja peaksin rohkem liikuma v. dieeti pidama hakkama?
Vanus 33, pikkus 188, kaal 96kg., vööümbermõõt 94cm
Kas oskate öelda, kas on tegmist tõsise ülekaaluga, või mitte. Dieeti ma pidada ilmselt ei suudaks. Olen üritanud küll rohkem liikuda , kuid viimase aasta jooksul on ikka paar-kolm kilo juurde tulnud. Kui nii edasi läheb , siis 40-neselt ma olen juba 110 kg. Kus võiks olla see piir minu jaoks, kust kaal enam suuremaks ei tohiks minna. Vööümbermõõt paks küll normi piires olema, olen kuulnud , et võib olla kuni 102 cm, enne kui tervisele risk tekib.
Kõike head

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Oma kaalunumbri järgi olete ülekaaluline ning soovituslikult võiks see number olla 5-6 kilo võrra väiksem. Kõige olulisem on aga see, kuidas teie ise ennast tunnete. Kuna saatsite kirja, siis oletan, et lisandunud kilod segavad ka teid ja sellisel juhul on õige aeg asjaga tegeleda. Muutused organismis ei teki kiiresti ja sõltuvad tavaliselt mitmetest faktoritest, millega tuleb arvestada (vanus, pärilikud eelsoodumused, keskkond, elutavad, jm). Osade tervist mõjutavate faktoritega saame ise midagi ette võtta (sh. kaaluga) ja seetõttu oleks hea neile tähelepanu pöörata. Mingitel põhjustel on kaalu pidevalt juurde tulnud. Püüdke selgeks teha, mida teete teisti kui varemalt. Suure tõenäosusega võib see olla seotud liikumise ja sporditegemisega. Seega leidke ülesse kõik võimalused füüsilise koormuse tõstmiseks. Püüdke süüa korrapäraselt, söögikordi vahele jätmata. Sageli kipub põhisöögikord jääma õhtuks. Katsuge selliseid olukordi vältida. Sööge kiirustamata, jälgige oma toiduportsude suurust ning tooge oma igapäevasesse menüüsse enam puu- ja köögivilja. Dieeti pidada pole ehk tõesti mõtet, kuid oma toitumisele ja toiduvalikule võib enam tähelepanu pöörata küll. Arvan, et on just õige hetk endaga tegelema hakata.
Heade soovidega, dr.Ehala