20 kilo kahe aastaga... 24.06.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

elustiili pole muutnud,kui olen, siis ainult veidi aktiivsemaks ja liikuvamaks, toitumisharjumused on samad aastast aastasse olnud...ja ometi olen ma vähem kui kahe aastaga ligi kakskümmend kilo juurde võtnud. sellest esimesed 15 lausa paari kuuga...
dieeti olen proovinud pidada,kuid kuna mul on mao ülihappesus siis nälgimine ja mitte kõhu täis saamine tekitab mul tugevaid kõrvetisi ja perearst keelas mul enda näljutamise. ka pole mul piisavalt tahtejõudu, et läbi vaeva ja valu pidevalt tühja kõhuga ringi käia. sporti harrastanud ma kunagi pole, kuid ma liigun peamiselt kogu aeg jalgsi- mõnikord ikka 6-7 kilomeetrit päevas, või rohkemgi. võimelda ma ei saa-mu kõht on selline, nagu oleksin lõppstaadiumis rase ja iga painutus või isegi kõhu puudutamine teeb mulle valu. perearst mind uuringutele ei saada, tema moto on "uuritakse aimult siis, kui on midagi uurida" .tema ütles mulle, et kaalutõus on seotud vanusega, aga seda uskuda...no ma ei tea, olen 35 aastane naine.
mul pole rahalisi võimalusi tulla teie kliinikusse kohapeale ja uuringuid teha. kuid ma tahan taas kanda number 38 suuruses riideid, nagu paar aastat tagasi. praegu olen 157 cm pikk ja kaalun 72 kilo.mida ma pean tegema? kas on mul veel lootust saada natukenegi normaalsemaks tagasi?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Nagu teistelegi taolistele kirjadele vastates saan vaid anda üldisi nõuandeid. Teadmata teie täpset toitumiskava ja tegelikku päevast füüsilist koormust on raske mingeid järeldusi teha. Eelkõige peate selgeks tegema, kas teie päevane kaloraaž on vastav teie vajadustele või sööte ikkagi üle. Kuna olete väikest kasvu ja teie füüsiline koormus pole väga suur, siis võimalik, et teie päevane kaloraaž võiks jääda kuskile 1700 kcal piiresse. Kui soovite kaalu langetada, siis võiks päevane kalorraž teatud perioodi olla isegi pisut madalam. Kui teil pole võimalusi tulla vastuvõtule saate ennast kontrollida ja oma menüüd parandada toitumisprogrammi abil, mis on kõigile kättesaadav tasuta leheküljel terviseinfo.ee. Veel mõned üldised soovitused, mis kõige enam viivad kaalutõusuni. Pange endale paika kindlad toidukorrad. Jälgige toiduainete rasvaprotsenti. Tooge oma menüüsse enam puu- ja juurvilja. Kuigi väidate, et sporti teha ei saa, siis tõstke oma igapäevast liikumiskoormust.
Heade soovidega, dr.Ehala