toitained 07.04.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on paar küsimust toitainete kohta.

1. Kas konserveeritud küüslaugus ja sibulates (pärlsibulad) on kasulikud ained hävinud?

2. Olen kuulnud, et kaltsiumist ei tasu korraga võtta koos tsingi ja magneesiumiga. Tsingi puhul ei lase kaltsium tsingil imenduda, aga kuidas magneesiumi ja kaltsiumi puhul need asjad käivad? Ja kui suure vahega peaks neid siis võtma? (Kuna pean dieeti, siis võtan juurde selliseid aineid, mis terviseinfo.ee päevamenüü kohaselt väheseks jäävad.)

3. Kiudainerikkad ja üldse toored taimetoidud löövad mul laksust kõhu lahti, kas see tähendab, et ma ei saa ka nendest saadavate vitamiinide ja mineraalainetega arvestada? (Vabandust piltliku kirjelduse eest, aga porgandid nt tulevad mul konkreetselt tükikestena seedesüsteemist läbi. Ega ma iseenesest ei kurda selle nähtuse üle, sest kõhukinnisusele kaldumine on igatahes hullem, aga kas mul on mõtet siis neid porgandeid üldse süüa, kui ma nendest midagi ei omanda ja need ei maitse mulle ka?)

Tänud!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Mistahes toiduaine töötlemisprotsessi käigus (k.a konserveerimine) langeb viimases üldiselt erinevate toitainete, vitamiinide ja mineraalainete kogus. Tundes huvi toitumise vastu tasub endale selgeks teha, milliseid töötlemisviise toidu valmistamisel eelistada. Teinekord on ka toiduaine pakendil toodud päris põhjalik info selles sisalduvate ainete kohta.
Alustades kiudainete rikka toiduhulga tõstmist oma menüüs, tehke seda tasapisi, et soolestikul oleks võimalik muutustega harjuda. Kui te taimetoite toorelt tõepoolest ei talu, kasutage nende puhul kergeid- ja kiireid töötlemisviise, mis teevad nad seedesüsteemile paremini omatatavaks (blanšeerimine,aurutamine, jm).
Vitamiinipreparaatide asemel püüdke oma menüüsse tuua enam neid toiduaineid, mis sisaldavad vajaminevaid elemente, sest nii on tagatud kordades parem omastatavus. Soovitan teil nõu pidada oma perearstiga, kas üldse ja kui palju te oma kirjas mainitud aineid lisaks vajate ning kui ja, siis millises kombinatsioonis (kaltsiumi imendumiseks võib vajalikuks osutuda hoopis D vitamiini lisamine, jm).
Heade soovidega, dr.Ehala