küllastunud ja küllastamata rasvhapped 19.02.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere, kuna see on teie elukutsega seotud, siis ma oletan, et te olete selles teemas lähemalt kodus.

Nimelt igal pool räägitakse, et vähendada küllastunud rasvu dieedis ja süüa küllastamata rasvu.

Komistasin, aga kirjutise otsa, mida ma ei saa küll vaieldamatult usutavaks pidada, aga samas see sisaldas palju refereeringuid teaduslikele töödele ja mõjus vähemalt asjalikuna. Väideti seal näiteks, et küllastamata rasvad toimivad nö katalüsaatoritena raku kahjustuste tekitamisel oma ebastabiilse struktuuri tõttu. Väideti, et nad põhjustavad veresoonkonna haigusi, vähendavad mitokondri töövõimet, nõrgendavad immuunsüsteemi jm.
Väitis et, küllastumata rasvhapete propageerimine toidus pandi õlitööstuse reageerimise arvele, olukorras kus hakkati kasutama nende õlidele alternatiive värvitööstuses. Väidetavalt tehti "tõestamiseks" ebakompetentseid uurimusi ja kohati võeti fakte õhust. Sealt sai väidetavalt alguse refereerimiste kaskaad kirjutistes mis olid nende õlide suhtes toetavad, aga refereeringu algallikas st uurimistöö oli küsitav.

Loetud materjal oli samas üldiselt positiivsemalt meelestatud küllastunud rasvhapete suhtes, eriti näiteks kookosõli suhtes. Väideti, et küllastunud rasvhapped lausa neutraliseerivad küllastumata rasvade kahju.

Mu lugemised selles valdkonnas on andnud vastuolulisi andmeid ja üldiselt vist palju otsimata eriti ülalmainitud asju ei leia, kuna see läheb üldise suunaga vastuollu. Toetavaid asjalikena tunduvaid teaduslikke uurimisi paistab vist mõlemal poolel olevat, samas, aga nagu enam-vähem üldiselt teaduses, paistab et teadustöid on ka selles valdkonnas suhteliselt vähe.
Ma ei ole selles asjatundja ja selle pärast küsin teilt, et millise arvamuse olete endale selles küsimuses moodustanud ja loodetavasti vaadates vastuargumente?
Huh, loodan, et see pikk küsimus raisku ei lähe.

tänud

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Valdkonnast, millest kirjutate, on ilmunud väga palju ja väga laiaulatuslikke tõsiseltvõetavaid uurimustöid, seotuna näiteks südame-veresoonkonna haigustega. Vastan teile hästi lühidalt: mitte millegagi ei tohi minna liiale ning oluline on jälgida alati tasakaalu põhimõtetet. Rääkides rasvhapetest vajab meie organism nii küllastatud kui küllastumata (mono- ja polüküllastumata) rasvhappeid. Päevasest kaloraažist võiks terve inimese puhul olla nende protsent vastavalt 10:10:10. Juhul kui inimesel on mõni terviseprobleem (N: probleemid südame-veresoonkonnaga) võib olla vajalik toodud vahekorda korrigeerida, kuid selles osas oskavad juba nõu anda arstid.
Heade soovidega, dr.Ehala