vitamiinid ja mineraalid 21.10.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Palju räägitakse erinevatest toidulisanditest (vitamiinid ja mineraalid jne) , mida tuleks lisaks toidule võtta kui toidust ei saada vajalikke aineid piisavas koguses. Mind paneb natuke muretsema ja tekitab segadust, et mida siis lisaks toidule juurde võtta. Kahjuks ei oska hinnata enda seisundit ja vitamiinide puudulikkust. Ainult olukorras kui tihti viirused ja külmetushaigused ligi tikuvad, tunnen et vajan immuunsust tugevdavaid preparaate. Juuste väljalangemise tõttu võtan praegu räni tablette. Jäin mõtlema, et äkki on mul kaltsiumi puudus ka kuna tarbin piimatooteid väga vähe, ehk peaks ka neid tablette võtma ja kindlasti on hea ka kalamaksaõli, peaks ehk seda ka võtma ;)Ja siis tekibki olukord, kus tundub, et justkui kõiki vitamiine peaks võtma. Kas sellises olukorras on võimalik mingisugune test, et näha mis vitamiine keha vajab või peaks siiski lähtuma enda enesetundest (kõhutundest) ?
Loodan, et minu jaoks segadust tekitav olukord on teile mõistetav.
Ette tänades,
neiu Tartust

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Väga tore küsimus ja usun, et selline kirjeldatud segaduse tunne seoses vitamiinidega on üpris paljudel. Teatud märgid nagu juuste väljalangemine, küünte ja naha probleemid, vastuvõtlikkuse suurenemine külmetushaigustele, vm viitavad tõepoolest selele, et organismil võib vaja minna tuge mõne toidulisandi näol. Kõigepealt tuleks aga üle vaadata siiski oma toitumine üldisemalt ja püüda seda tasakaalustada ning selle kõrvale võib siis kasutada ka vajadusel vitamiinipreparaate. Kõikehõlmavat testi, mis näitaks täpselt kui palju ja mida organismis on puudu, antud hetkel teile välja pakkuda ei oska, kuid ka mitmed tavakasutuses olevad vereanalüüsid lubavad organismi üldist seisundit hinnata. Esmast nõu tasuks küsida perearstilt. Oma "kõhutunnet" tasub samuti usaldada. Deviisiks võiks vitamiinide-mineraalainete kasutamisel olla: nii palju kui vajalik ja nii vähe kui võimalik.
Heade soovidega, dr.Ehala