Ülekaalus laps. 16.10.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Mida peaks tegema kui laps on ülekaalus.Mul mure mehe lapse pärast kes hakkas paksuks minema peale seda kui mees sealt perest ära kolis.Poiss on 121cm pikk 5 aastane ja kaalub 35 kg.Ta ei jaksa joosta ega mängida.Igakord kui meil käib ja minu tütrega nad mängivad on laps üleni higine.temale on mäng suur pingutus.Laps pandi minu pealekäimisel trenni.Lasteaias toimub 2x nädalas lastele mänguline liikumis trenn.Meil olles saab laps ka tervislikku toitu.Kuid sellest ta pigem keeldub ja soovib saia.Kas sellises vanuses lapsele peaks mingi dieedi määrama?Perearst ka ei sellele probleemile tähelepani ei pööra.Kas ehk peaks lapsega psüholoogi poole pöörduma või võib mingi muu tervise häda seda pidevat kaalu tõusu põhjustada? Laps sööb ka ebanormaalselt palju.Samapalju kui täisealine vahest rohkemgi.Mida peaks tegema, et lapse elukvaliteeti parandada?
Teiepoolset nõu ootama jäädes

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
On väga tänuväärne, et tunnete muret mehe lapse pärast, kuid lapse toitumisega peavad eelkõige tegelema tema enda otsesed vanemad ning seda järjepidevalt. Sellest pole kasu kui vaid juhuslikel kordadel (teie juures) toitumisest räägite ja sellega tegelete. Toitumise muutmisel on oluline vanema-lapse koostöö ning ainult ühepoolsest soovist (eriti kui see on ainult vanema poolne) jääb üldjuhul väheks. Seega julgen vaid soovitada rääkida neil teemadel oma mehega ning teda lapse kasvatamises toitumise osas toetada. Tallinna Mustamäe Lastehaigla juures on avatud ka ülekaaluliste laste päevakabinet, kust saab nõu toitumise osas ning kus vajadusel viiakse läbi ka vajalikud uuringud. Ka psühholoogiline nõustamine võib teatud juhtudel aidata. Eelkõige julgustaksin aga last liikumisele.
Heade soovidega, dr.Ehala