mitte miski ei aita, kaalu tuleb hoopis juurde 30.09.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 26 aastane ja üsna õnnetu naine oma kehakaalu pärast. Olen 170 cm pikk ja kõik oli ok kuni keskool läbi sai ja ülikooli läksin. Kaalusin 53-55 kg ja olin endaga ülimalt rahul.
Esimese paari aasta jooksul võtsin kaalus 10 kg juurde aga eriti ei muretsenud, sest olen kuulnud, et enamus võtab sel perioodil juurde. Tekkis depressioon, mis vahelduva eduga kestab siiani ja kaalunumber tõusis sel suvel 82 kiloni. Venitusarmid on ka täiesti esindatud. Üritan pidevalt jälgida, mida ma söön ja millal aga kasu sellest ei ole. Periooditi lähen peast segi ja söön ennast segaseks kuni süda paha ja kõik välja oksendan. Seda juhtub vahest iga päev nädal järjest, vahest mitu korda päevas, siis ei juhtu jälle nädalaid, kuid. Vahest söön teadlikult ära terve hunniku magusat, ja peale seda suundun otsemat teed WC-sse. Ma saan ise ka aru kui jabur see on ja siis katsun sellest tükk aega hoiduda, et ennast vähegi normaalse inimesena tunda. Paari kuuga olen suutnud 77 kg peale seisma jääda.
Aastaid olen kaalu üritanud jälgida aga selle asemel, et number väiksemaks läheks, see hoopis suureneb. Järelikult see, mis teen, on täiesti vale. Tean, et ei liigu piisavalt selleks, et üle mõistuse süüa ning katsun päevas tarbida 1500 kalori ringis. Olen üritanud ka söögiisu pärssivaid ja rasva siduvaid preparaate tarbida aga peale maovalu ei ole erilist effekti täheldanud.
Ehk on teil mõni nõuanne varuks, oleksin äärmiselt tänulik!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kirja põhjal jääb mulje, et vajate nii otsest toitumisalast, kuid ilmselt ka psühhoterapeudi nõu. Paari sõnaga taolist juhtumit ei lahenda. Soovitan teil pöörduda toitumisprobleemidega tegelevate terapeutide poole (N:keskus"Sensus", TÜ Kliinikumi Psühhiaatriakliiniku vastav üksus, vm.). Toitumise osas saate tulla minu konsultatsioonile (reg: 533 18 008), mille käigus võime leida teile ka sobiva terapeudi.
Heade soovidega, dr.Ehala