isutus 10.09.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Minu laps on 1,5 aastane ja tal on juba pikemat aega isutus kuigi kaalus on võtnud juurde enam vähem siis söömisega ta eriti ei hiilga.Püüan talle pakuda erinevaid sööke ja lisatoitu hakkas ta saama juba 4 kuuselt,kuna rinnapiima oli mul vähe ja põhiliselt sai RPA.Kuigi ka seda ta eriti ei tahtnud.Nii siis juba aastaselt läksime üle ka lehmapiimale,kuna laps keeldus RPA-st.Magusaga me ei liialda tavaliselt kui saab siis nädalas vaid korra. Võin veel juurde lisada,et laps sündis 32 rasedusnädala ja sünnikaal oli 1370g.praegu kaalume 8900 ja oleme siis 1,5 aastat vanad.Kahe kuuga võttis ta juurede pea 700g ja pikkust ka 4 cm.Nüüd kirjutas arts talle ka Ferrum Lek kuna hemoglobiin oli vaid 112.Kas on olemas mingeid tooteid mis tõstaks lapse isu veidigi

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kui teie laps on võtnud kaalus juurde ning ka kenasti kasvanud, siis on ta ka oma vajamineva energia kätte saanud. Vahel me kipume unustama, et ka klaas mahla, klaas piima, vms on taolises eas lapsele söögi eest ja täidab tema isu, nii et kui tuleb see "päris söögiaeg" laps nagu ei tahakski süüa. Vaadake üle kõik, mida laps päeva jooksul tarbib: joogid, puuviljad, köögiviljad, teraviljatooted jne. Kokku võib see anda just vajamineva kaloraaži. Kui soovite, et laps sööks nö söögikordade ajal, siis viimaste vahepeal ei tohiks anda midagi muud peale vee. Võimalik on aga, et teie lapsele sobibki just küllalt sage ja väikeste portsude kaupa söömine, mis võib teie jaoks tunduda näkitsemisena. Kirja teel on seda raske öelda. Igatahes on tunne, et tõsiseks muretsemiseks pole praegu küll põhjust.
Heade soovidega, dr.Ehala