11 poisi ülekaalulisus 13.06.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on mure 11 aastase poisi pärast, kes kaalub üle 80 kilo. Kuigi ülekaalust tulenevaid suuremaid tervisehädasid praegu veel pole, on olukord loomulikult hull. Seda on näha ka tema enda käitumisest, ei taha enam trennis käia, ilmselt kardab ka teiste laste narrimist jne. Põhiline mure on aga see, et kui temaga sel teemal rääkida, hakkab ta enamasti nutma ning väidab, et ei taha midagi ette võtta ja saab ise hakkama kaalulangetamisega. Olen otsinud netist infot selliste ülekaaluliste laste kohta, kuid üldiselt on öeldud, et laps peab kõigepealt ise tahtma probleemiga tegelda. See on muidugi ka õige, kuid kuidas panna sellist 11aastast siis tahtma, kui ta ise kõigele vastu ajab? Selge on see, et midagi tuleb kaaluga ette võtta, hoolimata lapse tahtest, aga kuidas seda teha, kui laps ei nõustu ise abisaamisega?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Vastu lapse tahet on taoliste probleemidega raske toime tulla. Lapsevanemana saate vähemalt kodus vältida toiduaineid, mis kaalutõusu intensiivistavad nagu maiustused, coca-joogid, jms. Abi saamiseks võite pöörduda ka Mustamäe Lastepolikliinikus tegutseva ülekaaluliste laste päevakeskusesse (dr.Ülle Einberg).
Heade soovidega, dr.Ehala