Probleemid seedimisega 25.05.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen üks neist juhmidest kes pool elu oma seedimist igasugu dieetidega rikkunud on, tänaseks 40 aastat vana ja ikka 15-20 kilo ülekaalus. Nüüd on probleemiks pidevad kõrvetised ja probleemid seedimisega. Vajadus tõsisemal põhjusel WC-külastada on vahel üle kahe päeva, vahel veel harvem, nii on see olnud viimased 3-4 aastat. Viimasel ajal on tekkinud äkiline kõhulahtisus, sendimeetrisest tükist rabarbrist piisab - õnneks läheb see kõhulahtisus küll ruttu üle. Viimased kuud ei söö ma midagi praetut, rasvast ega ka vürtsist. Ka leiba ei söö. Ainsaks patuks on kohv, mida joon segatuna poole tassi piimaga. No vahel harva ka šokolaadi. Alkohol tarbin ainult lahjat. Aga kõrvetised on jätkuvalt igapäevased, muud probleemid kah. Kas peaksin kohvist - šokolaadist-õllest täiesti loobuma? Samas kõrvetised on mul ka neid asju puutumata. Kõrvetiste raviks pöördun perearsti poole, aga kust otsida materjali selle kohta mida minu häda korral kindlasti süüa ei tohiks, mingeid näidismenüüsid näiteks? Täna ei saa ma tegelikult aru mis mulle tegelikult vaevusi põhjustab ega oska ka enam midagi süüa ega söömata jätta.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Ravi kõrval vajab teie menüü ilmselt korrigeerimist. Esmased soovitused oleksid: korrapärane (pigem sagedasem väikeste portsudega) söömine, teravamaitseliste ja hapude toitude piiramine menüüs nagu ka kohvi ja alkoholi viimine miinimumi. Samuti võiks vältida gaasilisi jooke. Vältida tuleks ka toitude liigset ületöötlemist (eelistada aurutamist-hautamist). Süüa tuleb kiirustamata ning kindlasti ei tohiks magama heita täis kõhuga. Kui soovite täpsemaid nõuandeid olete oodatud vastuvõtule.
heade soovidega, dr.Ehala