Ikka see ülekaal. 20.03.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere, olen peagi 31. aastane naine, kaalun 83,5 kg. Mul on 3 last, viimane laps on 6 kuune. Pikkus on mul 165cm. Korralikult ülekaaluline naine. Hakkasin tegema trenni alates 1. veebruarist iga esmaspäevast kuni reedeni, nädalavahetusel ei tee. Söön kõike ja näksin ka päris palju. Pidevalt on isu magusa järele, siis söön või moosisaia või teen endale keefiri-suhkruga kama, kuigi sööks või terve tordi ära. Enne esimest last kaalusin 63 kg, olin sellega rahul. Enne teist last olin lausa 58 kg mingi aeg ja olin super rõõmus, kuid see oli puhta ja tugeva dieedi tagajärg. Peale teise lapse sündi jäi kaal 70 kg peal seisma, enam dieeti ei pidanud,( kuna kuidagi ei suuda, see tegevus muudab mind kurjaks), siis lootsin, et ehk suure põllutööga iga päev alaneb vast kaal ka niisama, aga...tegelikult kaal tõusis, ning peagi olin 76 kg. Siis jäin ootama 3-ndat last. Sünnitama läksin poega kaaludes 91 kg. Peale poja sündi olin 85 kg. Ja nüüd siis, kui olen poolteist kuud trenni teinud olen alla saanud ilma söögiga koonerdamata 1,5 kg. Iga õhtu mõtlen, et homsest hakkan rohkem vett jooma ja vähem sööma, aga juba hommikul, peale 45 min, võimlemist tunnen, et see on ainuke asi, mida suudan. ILma söömise ja näksimiseta kuidagi ei saa. Ma ei tea miks. Soovin nii väga olla vähemalt 70 kg tagasi. Aga kuidagi ei õnnestu magusast loobuda ja nendest tobedatest näksimistest. Teie vastuvõtule kahjuks tulla ei saa, kuna olete väga kaugel ja Tallinnas üldse käin haruharva, kui ehk siis loomaaeda kunagi lastega...kahju et abi Tartust ei saa. Aga äkki on natuke abi sellest kui vastate mulle mingi soovitusega, nõuandega, peale selle muidugi ,et tulge kohale...see jääb ära kahjuks. Ette tänades. Murelik naine.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Menüü tasakaalustamisel ja kaalulangetamisel on toidukoguste kõrval oluline pöörata tähelepanu toiduainete valikule ehk teisisõnu sellele, kas söögiga tagame organismile funktsioneerimiseks vajalikud ained. Pidev magusanälg ja vajadus näkitseda võivad olla märgiks tasakaalustamata menüüst ja ebakorrapärastest söögiaegadest. Seega on esimene soovitus panna paika regulaarsed toidukorrad, päevane kaloraaž ning pöörata tähelepanu sellele, et toidulaud sisaldaks toiduaineid erinevatest toiduainete-gruppidest. Kõige lihtsam oleks aluseks võtta toidupüramiid, et saada aimu, mida ja millistes kogustes te midagi vajate (vaadake näiteks internetis lehekülge - http://www.kliinikum.ee/doc/tervis_koigile/S%C3%BCdametervis/Toitumine%20ja%20liikumine.pdf). Samuti tehke endale kas või üldiselt selgeks toiduainete kaloorsus, et oskaksite omi valikuid paremini teha.
Heade soovidega, dr.Ehala