Kaalu/ümbermõõtude vähendamise soov 03.03.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere,
olen 21 aastane tüdruk. Olen 163 cm pikk ja kaalun 70 kg, seega olen ülekaalus. Tean, et olen selles ise süüdi, kuna olen suur magusa ja rämpstoidusõber, aga olen otsustanud sellest loobuda. Kui, siis mõnikord harva väike šokolaad, natuke jäätist vms- Lisaks otsustasin loobuda pärast 7t söömast ning süüa korraga väiksemad portsjonid.
Kahjuks olen ka suur õllearmastaja. Ühiselamus elades tuleb toakaaslastega üsna tihti ette pubiskäike või siin pidutsemist. Ma tean, et ei suuda lihtsalt õllele "ei" öelda. Aga olen alati näksinud alkoholi kõrvale. Kas see natukenegi aitaks, kui loobuksin nendest snäkkidestki?
Lisaks olen viimase kolme nädala jooksul hakanud ka väga palju suitsetama, ca pool pakki päevas. Täna otsustasin ka sellest päevapealt loobuda. Kas jutud pärast mahajätmist kilode tulemisest vastavad tõele ning mida teha, et seda vältida?

Mureks on ka see, et lisaks rohketele kilodele on mul väga suur vööümbermõõt (89 cm), suur topeltlõug, "päästerõngas" ja paksud käsivarred. Mul on häbi isegi endast tehtud pilte vaadata. Kas kilode kadudes kaovad ka need või siis vähemalt lähevad väiksemaks? Ning kas need muutused (pärast 7t ei söö, väiksemad portsjonid, loobumine rämpstoitudest) aitavad tõesti kaalu ja kehakuju vähendada, või peab midagi tõsisemat ette võtma?

Vabandan pika ja segase kirja eest, aga tahaksin väga teada ikkagi.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kõik, millest loobuda kavatsete, aitab kaalulangusele kindlasti kaasa, kuid kõige muu kõrval tuleks üle vaadata just õlle kogused. Mistahes alkohol tõstab söögiisu ja soodustab rasva ladestumist. On vähe usutav, et suudate vähendada õllenäkside koguseid ja juua ainult õlut (NB! Lisaks on alkohol energiarikas). Ja veel. Soovides parandada oma kehakaalu tuleks läbi mõelda kõik liikumisvõimalused. Mis puutub suitsetamisse, siis enamjaolt on kaalutõus seotud ikkagi suurenenud "näkitsemisega". Kui suhtute oma otsustesse tõsiselt ja tegelete vastava probleemiga, pöörates oma liikumis- ja toitumisharjumustele enam tähelepanu, saavutate kindlasti positiivseid tulemusi.
Heade soovidega, dr.Ehala