maooperatsiooni järgne toitumine 29.02.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

55. aastasel mehel avastati maovähk, mis on andnud siirdeid ning seetõttu pole võimalik seda eemaldada. Ees ootab keemiaravi.
Operatsiooni käigus ühendati söögitoru peensoolega. Haiglas öeldi, et ta võib edaspidi süüa kõike, kuid väiksemate portsudena. Sooviksin teada, kas selline tervislik seisund nõuab siiski ka enamat tähelepanu toitumisel, et organism võimalikult hästi suudaks funktsioneerida, vaevusi oleks vähem ja taastumine operatsioonist ja edaspidisest ravist oleks tõhusam.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kui haigus ja raviprotseduurid võimaldavad võib patsient süüa pea kõike, kuid kogused olgu korraga väikesed ning söögikorrad pigem sagedasemad. Oluline on tuua toidulauale võimalikult rohkelt erinevat puu- juur- ja aedvilja, mida tavaliselt napib. Soola ja vürtsidega liialdada ei maksaks.Toit võiks olla kergesti omastatav: mitte liialt ületöödeldud (praetud, grillitud, friteeritud ), kuid samuti ei pruugi vahel sobida ka mõhed toortoidu variandid nagu näiteks värsked salatid, mõned puuviljad vm. Seega võiks olla märksõnaks kerge töötlemine: hautamine, keetmine, vokimine. Seda viimast ka liha- ja kalatoodete puhul. Kui toored aedviljad ja puuviljad ei peaks sobima, tasuks proovida erinevaid mahlu või smuutisid, korraga väikestes kogustes. Hästi võiksid sobida erinevad püreesupid, köögiviljahautised, jms. Tähelepanu võiks pöörata sellele, et toidulaud püsiks võimaluste piires mitmekülgne. Kõik mis soodustab head isu nagu kerge füüsiline koormus jm, on igati teretulnud. Sellised oleksid esmased soovitused.
Heade soovidega, dr.Ehala