kehakaal 29.02.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

tere
olen 29 aastane, mul on 2 last, noorim nendest 10. kuune. peale sünnitust võtsin kaalujälgimisega alla 4kg, praegu kaalun 62kg/164 cm. Enne rasedust kaalusin 54 kg, seega on praegu 8 kg rohkem.
kaalujälgimine küll mõjus mulle, aga toitumine muutus mul siis küll vähem tervislikuks ja kõht oli kogu aeg tühi. ma tahaks oma esialgse kaalu tagasi saada, aga kuna toidan ka rinnaga, siis ei oska õigeid toiduaineid kuidagi välja selekteerida.
muret teeb mulle ka see, et mu kolesteroolianalüüs, mis tehti 4 kuud tagasi, oli 6,2 ja arst ütles et see on minu vanuse jaoks kõrge. samuti ei saa ma eriti treeni teha, sest mul on ka diagnoositud spondüloartropaatia ja selle tõttu intensiivset treeni teha ei saa.
ehk oskate mulle midagi tervislikku soovitada.
tänades,
kristel

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kui toidate last veel rinnaga ei soovita mingeid tugevaid piiranguid oma menüüs ette võtta. Ühekordse kolesteroolianalüüsi järgi ei saa veel lõplike otsuseid teha, kuid kui antud väärtus jääb püsima, tasuks oma menüüs üle vaadata loomsete rasvade osakaal. Rasvad on ka meie toidulaua kõige suuremad energiakandjad, tõstes kergelt päevast kalorikoormust ja mõjutades kaalu. Samas ei tohi unustada, et tasakaalustatud menüü korral on päevane rasvavajadus siiski 25-30% kogu kaloraažist. Sageli kiputakse liialdama aga just loomset päritolu rasvadega, mis mõjutavad ka vere kolesteroolitaset. Kindlasti laske täpsema ülevaate saamiseks perearstil määrata ka LDL ja HDL, mis on rahva keeli tuntud kui halb ning hea kolesterool. Nende väärtused annavad parema ülevaate tegelikust olukorrast. Kolesterooli kohta saate enam lugeda lehelt kolesterool.net
Kuigi suurem füüsiline koormus on teile vastunäidustatud võiksite pidada nõu mõne kogenud füsioterapeudiga võimaliku füüsilise koormuse osas, mida saaksite endale lubada. Kui soovite nõuandeid menüü kohta, olete alati oodatud vastuvõtule.
Heade soovidega, dr.Ehala