toidusõltuvus 23.02.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Milliste meetoditega ravitakse toidusõltuvust? Ma arvan, et just see mul on. Ma mõtlen igal hetkel toidust ja näen toitu isegi unes. Kusjuures unes ma tean, et see on uni ja siis söön meelega hästi palju. Minu puhul ei ole asi kaalus, sest tahtejõuga pean dieeti ja kaal on ok (mõni kilo peaks veel maha minema, olen 164 ja 53). Aga need mõtted häirivad mind. Ja see, et mulle maitseb absoluutselt kõik (v.a. ainult tüümian ja püreesupid). Isegi rasvast tilkuvad friikartulid, mis igal normaalsel tüdrukul südame pahaks ajavad, maitsevad mulle. Kuidas saaks teha nii, et ma ei ihaldaks igal ajahetkel süüa? Ja et mulle toit ei maitseks enam? Viimasel ajal hakkab ka tahtejõud alt vedama- kui koolis olen üksi, siis ei osta lihtsalt midagi külmkappi ja kõik ree peal, aga kui nädalavahetuseks mehe juurde sõidan, söön kõik ära, mis tal iganes kodus leidub. Ma tahan, et toit ei valitseks mind enam. Et ma saaks külma kõhuga istuda laua ääres, kus on hunnik kartulikrõpse, ilma et need kogu mu tähelepanu endale tõmbaks ja et ma terve aja ainult ise ilastades ei tegeleks sellega, et mitte neid omale suhu toppida. Ma tahan, et mul oleks söömisest täiesti ükskõik, et see oleks nagu auto tankimine, tüütu tegevus mida on vaja vahel teha, et asi liiguks.

Lisaks küsiks ka seda, et milleks on kehale vaja, et enamik päeva kaloritest tuleks süsivesikutest? Kõik räägivad seda, aga keegi ei räägi, miks. Rasvad on vajalikud, et luud ei hõreneks (D-vitamiini lahustumine), valgud on vajalikud, et lihast säilitada ja keha saaks ennast üles ehitada. Aga süsivesikud?? Minu meelest süsivesikute ainuke funktsioon on olla lihtne ja kiire energiaallikas, st keha saab ilma suure vaevata energia sealt kätte ja ainevahetus aeglustub. Ja fitness-inimesed räägivad just, et tegelikult peaks süsikaid vähendama ja valku suurendama, sest muidu on kehavormid tänapäeva nõudmiste jaoks ikkagi liiga pehmed. Ma saan aru, et kui üldse süsivesikuid ei söö, siis on kahjulik, aga kui veidikene vahekorda muuta, mis sellest siis juhtub? Mina tunnen ennast kõige paremini just siis, kui suurem osa päeva kaloritest tuleb valgust. Kui süsivesikuid söön, olen uimane ja väsinud. Minu süsivesikud tulevad puuviljadest. Jahutooteid, kartulit ja riisi ei söö. Kiudaineid saan juurviljadest ja seentest, pealegi mul polegi neid vaja, seedimine niigi kiire. Rasvade puhul vaatan, et alla 30 g ei tuleks, kalamaksaõli söön lisaks jne. Pealegi, kui süsivesikuid (nt praekartulit) söön, lisandub psühholoogilisele näljale ka füüsiline- tunni aja pärast kõht koriseb, pea käib ringi ja süda on näljast paha. Samas piisab kahest keedumunast, et kõht kolm tundi vait püsiks ja hea ergas tunne oleks. (Mitte et ma siis siiski kreemitordist ei unistaks, aga vähemalt füüsilisi vaevusi pole).

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kindlasti tuleks tegeleda probleemiga, mille puhul toidust ja toitumisest on saanud kinnisidee, mis on hakanud valitsema nii mõtteid kui käitumist. Ühelt poolt tuleks kriitilise pilgiga vaadata üle oma menüü, kuid teiselt poolt vajaks korrastamist nii mõtte- kui tundemaailm. Selle osaga tegelevad psühhiaatrid-psühhoterapeudid, kes on saanud vastava koolituse. Tartu Psühhiaatriakliiniku juures on näiteks avatud toitumisprobleemidega tegelev üksus, kuid taolist abi osutavad ka mitmed teised keskused.
Mis puudutab süsivesikuid, on viimased meie organismile kõige kergemini kättesaadavad energia-allikad ilma milleta häirub normaalne ainevahetus. Meie organid eelistavad "kütusena" pigem süsivesikuid kui rasva ning osade organite puhul (nagu näiteks aju) on glükoos energia-allikana asendamatu. Lühiaegsed valgurikkad dieedid võivad anda näilise tugeva positiivse efekti, kuid pikemas perspektiivis võivad nad mõjuda organismile siiski üpris laastavalt. Seega võiksid süsivesikud anda vähemalt poole meie päevasest energiavajadusest. Mis puudutab kiiret tühjakõhu tunnet peale teatud tüüpi süsivesikute tarbimist, siis see on seotud sellega, kuidas mingi toiduaine mõjutab veresuhkrutaseme tõusu. Söömisjärgne liiga järsk veresuhkrutaseme tõus aitab kaasa ka kiirele uue näljatunde tekkele. Näiteks: mida vähem on toiduained ületöödeldud ja mida enam sisaldavad nad kiudaineid, seda ühtlasem ja organismile vastuvõetavam on ka suhkrutaseme tõus veres.
Heade soovidega, dr.Ehala