Kaal vs rasedus 07.02.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Loodan, et olen õigesse kohta oma küsimuse suunanud.
Olen 22a neiu, 173cm ja u 90kg. Paljud ütlevad, et selliste parameetritega inimene on juba tugevalt ülekaaluline. Ise ma ennast nii ei tunne. Rippuvaid voldikesi ei ole,olen nö liivekella kujuga ja enamus rasvast koguneb just tuharatele. Kõht on ilus ja sile. Välimuse järgi ei ütleks keegi, et nii palju kaalun, tundub lihtsalt paar lisakilo olevat. Ise tunnen ennast hästi, soovkaaluks oleks 75-80kg. Käin 3 korda nädalas aeroobikas, lisaks ujumas kui jõuan, töö veedan istudes. Peale trenni ei söö ja peale kella 18 õhtul ainult kas väike jogurt või puuvili. Hommikul 1 tass kohvi, võileib ja kohuke või taldrikutäis putru, lõunaks soe toit ja õhtul jogurt, puuvili vms. Olen jälginud mida suhu panen ja alla võtnud 3 kuuga u 6kg (muidugi tuleb ette ka päevi kus olen patustanud, nt pizza või saiake vms) Inimesed on juba öelnud, et oli sa oled nii kenaks läinud ja alla võtnud, ära rohkem küll võta muidu muutud koledaks. Tunnen ennast tegelikult oma kehast hästi kuigi arst ütleks kindlasti et olen ülekaaluline ja soovitaks veel u 10kg alla võtta!
Mure aga selles, et soovin hirmsasti väikest beebit endale saada aga kardan kaalu pärast!:( Tean, et inimestel on kõik erinevalt, mõni võtab rasedana väga palju juurde, mõni aga väga vähe. Kardan just, et võtan palju juurde ja siis läheb olemine väga raskeks ja pärast veel raskem seda maha saada. Ei lähe enam riided selga ja suuri riided ei ole kuskilt saada. Kas mu parameetrid on väga hullud raseduseks või pean ma veel ootama ja üritama kaalust alla võtta?Olen raseduse planeerinud kevadesse seega paar kuud veel aega alla võtta kui vaja. Ja kas mu praegune toitumine on rahuldav?
Suured tänud vastuse eest!:)

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
90. kilo korral teie pikkuse juures pole tegu ülekaalu vaid juba rasvumisega, mis võib mõjutada tervist negatiivse külje pealt. Seega soovitan ka mina teil tervise huvides kaalu siiski veel pisut langetada. Menüü, mille saatsite ei ole minu jaoks tasakaalus ja kohendaksin seda kindlasti. Kui soovite oma menüüd täiendada, kutsun teid vastuvõtule (tel 533 18 008).
Heade soovidega, dr.Ehala