Toidusõltuvus? 14.10.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere, mul on selline mure, et mul on vist toidust sõltuvus. Söön väga palju ja ka siis kui kõht on väga täis ja selline tunne, et enam ei mahu, aga ikka söön, sellepärast, et hea on, aga ei suuda ka piiri pidada. Eriti ei suuda šokolaadiga piiri pidada, vahest sööngi ainult päev läbi šokolaadi ja muud midagi ei söö. Kuidas saaks seda piirata, kas peaks pöörduma mingi arsti poole, kui jah, siis millise, oskate soovitada mõnda Tartus?
Selline mure on ka, et alati kui söön piimatooteid, on pärast päev otsa väga suur janu, kui noorem olin siis ei olnud nii, kas see on mingi piimatalumatus? Millest see olla võib?

L.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Teie kirjast jääb mulje, et esimese asjana tuleks endale selgeks teha, mida üks tasakaalustatud toitumisrežiim endas sisaldada võiks. Tundub, et teie toidulaud on väga ühekülgne ning puudub ka teatud rütm, mis võibki olla liigse isu ning ülesöömise põhjusteks. Väheoluline ei ole ka see, kui kiiresti ja millises keskkonnas me sööme. Seega alustage oma elurütmi ja toitumise analüüsimisest. Kui tunnete, et teie ülesöömishood on seotud lisaks emotsioonidega, mille ohjamisega te iseseisvalt toime ei tule, siis on Tartu Psühhiaatriakliiniku juures olemas toitumishäiretega tegelev üksus. Mis puudutab piimatooteid, siis piima talumatuse korral võiks esineda ka seedehäireid - kõhupuhitust, gaase jne. Teie kirjast piimatoodete talumatuse muljet praegu ei jää.
Heade soovidega, dr.Ehala