rasedus ja kaalutõus 15.08.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

tere.

olen 27 a esmarase ja loomulikult painavad mind mõtted, et hakkan tohutult juurde võtma. olen 168 cm. ja kaalunud pikka aega 50 kg., söönud alati kõike, mida hing ihkab, ka liikumine on väga väga minimaalne olnud.
Loodan ise, et kaalu ei tule juurde rohkem kui 10 kg kogu raseduse ajal, hetkel nädalaid 16 ja lisandunud ehk 500 kg., söön ikka nii nagu organism nõuab.
Minu küsimus on see, et kas peale rasedust on võimalik selline asi, et lööb naise organismis hormoonid nii sassi, et need juurde võetud üleliigsed kilod ei kaogi kuhugi. Või peaks ikka organism taastuma alati aja jooksul selliseks nagu see oli enne rasedust?
Milliseid asju võiks veel lisaks magusale vältida, näiteks valge jahu tooted, mingid puuviljad?

teid väga tänades.
Grete

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.

Alustan seda vastust soovitusega keskenduda esmajoones oma tulevasele lapsele ja sellele, mida kogete nende üheksa kuu jooksul. Elades läbi hirme, mis kõik võib tulla ja kuidas teie oma elu ja teie keha võivad muutuda, ei suuda te olla täiega kohal ja tunda rõõmu selle üle, mis toimub ja toimuma hakkab. Kui olete siiani toitunud mitmekülgselt ja hoidunud liialdustest, siis ei näe ma põhjust, miks peaksite oluliselt oma harjumusi muutma. Rasedus ei ole haigus ja kui naine on terve ei vaja ta sel perioodil erilist režiimi ega kohtlemist. Muutused, mis toimuvad, on täiesti loomulikud ning kui te ise olete tasakaalus ja hoiate paigas nii oma toitumis-liikumisrütmi, pole muretsemiseks mingit põhjust. Koos lapse kasvamisega võib küll päevane kaloraaž raseduse lõpupoole pisut tõusta (+200-300 kcal) ning tähelepanu tuleks pöörata ka sellele, et toidus oleks piisavalt täisväärtuslikke valke (nii loomseid kui taimseid). Kuna on suveaeg, siis värske puu-ja juurvilja kättesaadavusega ei tohiks probleeme olla, katmaks erinevate vitamiinide ja mineraalide vajadusi. Valgest jahust toodetega ega magusaga pole aga kellelgi soovitav liialdada. Samas ei pea seda ka endale täiesti keelama.
Alati olete oodatud vastuvõtule kui on veel küsimusi, mis vajaksid lahtiseletamist.
Heade soovidega, dr.Ehala