Toitumise ABC 29.06.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere.
Alljärgnev tekst on tutvustus ühele "super toidulisandile".

"Organism koosneb 100 triljonist rakust, mis iga päev vajavad 114 erinevat toiteelementi. KÕIK MIDA EILE SÕITE, kulutas organism ENERGIAKS (valgud,rasvad,süsivesikud) ja öösel EHITUSMATERJALIKS (valgud,aminohapped,vitamiinid,mineraalid,mikroelemendid jpt)uute rakkude tekkimisel.Hommikul ärkate ja organismi kõik 100 triljonit rakku vajavad 114 toiteelementi. JA MIDA MEIE ANNAME- võileibu, putru, jogurtit, müsli, mis sisaldavad kõik süsivesikuid. Süsivesikud tõstavad suhkrutaset veres ja kõhunääre hakkab tootma insuliini, et verest suhkur ära viia ja viib selle meie organismi sisemiseks rasvaks. SELLEST SEE KÕRGE RASVA%, mitte rasvase söömisest. Kui suhkur viiakse verest välja, suhkrutase langeb ja me tahame midagi näksida. Suhkrutase jälle tõuseb ja kõik jätkub samamoodi. Lõpuks me kõhunääre on väsinud ja ei tooda enam insuliini ja suhkrutase veres tõuseb. Tekib ülekaal, diabeet, kõrge vererõhk. JA KUI TE ÜLDSE EI SÖÖ, läheb kõigepealt suhkur veres madalaks ja süsivesikute söömisest suhkur tõuseb ja algab kõik samamoodi.MILLINE PEAB OLEMA JUST ÕIGE HOMMIKUSÖÖK KOGU PERELE, ET ORGANISM HAKKAKS ÕIGESTI TÖÖLE:
1.PEAB ANDMA ORGANISMILE KÕIK EHITUSMATERJALID, MIS ÖÖ JOOKSUL ÄRA KASUTATI-valgud,vitamiinid jne...
2.PEAB ANDMA ENERGIAT, MIS ORGANISM MÖÖDUNUD ÖÖPÄEVA JOOKSUL ÄRA KASUTAS
3. EI TOHI SEEJUURES VERESUHKRU TASET TÕSTA, ET EI ALGAKS INSULIINI TOOTMINE - SELLINE HOMMIKUSÖÖK ONGI VALGU-VITAMIINITOIT"

Paluks teie kommentaari.

Ette tänades,

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Inimese organism vajab kõiki toitaineid ning tarbides ainult ühte toiduainete gruppi, viiakse organismi ainevahetuslik tasakaal paigast ja tekib kindlalt mingite elementide puudujääk. Süsivesikud on meie organismi esimeseks energiavaruks ning viimaste rasvaks ümber töötatamiseks tuleb neid tarbida kordi üle päevase normi (toitumis-soovituste kohaselt võiks süsivesikud võtta enda alla 50 mõnel puhul isegi 60% päevasest toiduratsioonist). Soovides enam teada süsivesikutest, võiks endale selgeks teha glükeemilise indeksi mõiste ehk selle, kuidas erinevad süsivesikud organismist imenduvad. Mida madalam on toiduaine glükeemiline indeks, seda aeglasemalt ja ühtlasemalt ta veresuhkru taset tõstab. See mõjutab aga omakorda tühjakõhu tunde teket. Ilma insuliinita ei pääse aga suhkur rakkudesse ja vajaminev kütus jääb saamata. Tuleb mainida, et paljud meie organismi rakud eelistavad esimese energia-allikana just glükoosi. Seega on insuliini näol tegu organismile olulise ja tähtsa hormooniga (reguleerides veel paljusid muid protsesse), mitte kehavaenuliku ainega.
Madala glükeemilise indeksiga on näiteks täisteratooted ning neid võiks ka meie hommikusöögilaud sisaldada. Kindlasti ei tohiks viimane koosneda aga ainult valkudest. Samamoodi kui teie poolt toodud tekstis on manipuleeritud süsivesikutega võin vastulausena öelda, et valkudega ning just eriti loomsete valkudega liialdamine võib viia ülekaaluni, sest nad on rikkad ka rasvade poolest.
Selleks, et ehitada ülesse oma keha ja tagada kõik organismi normaalseks eluks vajaminev, võiks meie toidulaud olla ikkagi piisavalt mitmekülgne.
Heade soovidega, dr.Ehala