buliimia? 26.06.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere. Viimasel ajal tunnen, et mu söömine on väga paigast ära. Olen vähemalt viimased 7 aastat pidevalt oma kehakaalu pärast põdenud (praegu olen 17), aga nüüd on asi eriti käest ära läinud. Olen 173 cm pikk ja kaalun hetkel kuskil 63 kg, aga see ei ole sugugi stabiilne. Tõsisemad jamad algasid sellest, et märtsis otsustasin tõsiselt hakata kaalust alla võtma (olin ka siis 63 kg) ning sõin siis alguses 1600 kcal päevas ja hakkasin seda järjest vähendama. Aprillis sõin 1000 kcal päevas ja kaal langes 54 kg-ni. Siis aga ei suutnud enam, hakkasin õgima. Meeletult. Poes käies näiteks ostsin endale 200 g šokolaadi, liitri jäätist ja 200 g pähkleid ja sõin need kõik ära järjest :( Kaal muidugi tõusis hullult kiiresti ja otsustasin jälle nälgima hakata - mõned päevad ei söönud üldse ja siis jälle hullult palju. Nüüd olen mitu nädalat üritanud kuidagi toitumist normaalseks saada, aga lihtsalt ei suuda :( Ühest küljest nagu tahaksin alla võtta jälle, aga teisest küljest tahan hullult süüa... Ikka on nii, et söön mõni päev liiga palju ja siis järgmised päevad jällegi üritan vähem. Mõnikord ei õnnestu ka :( Olen proovinud ka oksendada, aga pole vel õnnestunud... Tean, et see ei lahendaks midagi... Peale selle küsimuse, et kas peaksin arsti poole pöörduma. Tunnen, et ma ei saa ise hakkama, aga samas peaksin ju saama... Ma ei oksenda ega tarvita lahtisteid, seega nagu pole põhjust? Või on? Ja kui siis, kas perearsti juurde?
Tänan vastuse eest...

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
63.kg on teie pikkuse juures täiesti normaalne kaal ning kui sooviksite sealt mõne kilo alla saada, siis peaks see toimuma aeglaselt ja pikema aja vältel, et organism saaks rahulikult uue kaaluga harjuda ning ei tekiks tagasilöögi fenomeni. Rangetest, lühiajalistest dieetidest pole kindlasti teie puhul mingit kasu, mida te ju ka tegelikult ise tõdesite. Taolised pidevad kõikumised päevamenüüs viivad ainevahetuse tasakaalust välja ning selle kordasättimine ja edasine kaalu stabiilsena hoidmine võivad ühel hetkel muutuda probleemiks. Kui vajate abi oma toitumise paikapanemisel võite tulla vastuvõtule (tel: 533 18 008, meil: toitumine@kliinikum.ee).
Heade soovidega, dr.Ehala