Loomne rasv 31.05.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Kas vastab tõele, et searasv ja veiseliharasv erituvad kehast erinevalt? Näiteks: kui söön 100 gr rasvast sealiha, siis see väljub organismist raskesti või aeglasemalt võrreldes sama koguse rasvase veiselihaga. Kas searasval on suurem tõenäosus ladestuda organismi kui veiserasval? Oli hiljuti selleteemaline vaidlus. Üks pool leidis, et rasvadel pole vahet. Lihtsalt samas koguses searasvas on rohkem kaloreid kui veiserasvas ja organismil tuleb rohkem tööd teha, et neist vabaneda. Teine pool leidis, et jah, ka see on tõsi, aga samas searasv väljub organismist raskemini, ladestub kergemini ja põhjustab seepärast ka hõlpsamini ülekaalulisust kui veiserasv. Või kas peabki üldse kasutama sõnu searasv ja veiserasv? Põhimõtteliselt võiks vist ju rääkida ka sealihast ja veiselihast... Kõike head!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
1.gramm rasva annab 9 kilokalorit ning siinjuures pole vahet, mis rasvaga on tegu. Kui räägite lihast, siis on oluline, millisest looma kehapiirkonnast ta pärit on ja kui suurtes koguses seda tarbida ning kuidas liha valmistada.
Näide: sea sisefilee 60.gr- 86kcal/ veise sisefilee 60.gr-75kcal.
Rasvadega liialdamine ning eriti loomsete rasvadega liialdamine, mida keha aktiivseks tegevuseks ära ei kasutata, lähevad kõik reservi ning rakkudel pole vahet kas nad "söövad" sea- või veiserasva. Usun, et alanud grillihooajal tasuks neid tõdesid meeles pidada.
Heade soovidega, dr.Ehala