lapse kaal 26.05.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on tõsine problee, laps 1 aastane ja 4 kuune ning esinevad tõsised toitumishäired vähese söömise näol. Kaalub 8100 gr ning pikkus 76, muidu igatpidi tragi tüdruk, kuid kuidas ma saan ta sööma panna? Näksib ühte, näksib teist asja, kuid järjepidevat söömist pole.
Sündides oli kaal 3580 ja pikkust 52 cm, esimesel ja teisel kuul võttis tublisti juurde, kuid siis hakkas see kaal üha enam vähem tõusma ja mitte kuidagi polnud nõus sööma lisatoitu, ainnult 6 kuud rinda, proovitud sai erinevaid piimasegusid.
Haiglas olles kontrolliti siseorganeid, kõik oli korras ja hemoglobiin ka tänu vähesele lihasöömisele püsib stabiilsena 110-120 ringis.
Palun soovitage, mida ma peaks tegema, et last sööma panna, lisaks sellele, et viibib palju värskes õhus ja teen päevas mitmeid erinevaid toite, kuid edutult.

Murelik ema

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Usun, et tõsistest söömishäiretest on siiski veel vara rääkida, vaadates nii lapse kaalu kui kasvu kui ka arstliku läbivaatuse tulemusi. Esiteks tuleks jälgida kaalu-kasvu tabelit, mis on teie arstil kindlasti olemas. Vähese söömaga lapsi on ka teisigi ning see ei pea olema siiski veel haiguslik. Oluline on endal kehtestada lapsele kindel toitumisrütm. Kui on lubatud pidevad näksimised ei saa lootagi, et laps tegelike toidukordade ajal sööks. Seda eriti laste puhul, kelle söögiisu väike. Püüdke selgitada, mis on need toidud, mida ta siiski sööb ja tasapisi, väga väikeste palade kaupa lisage sinna uusi asju. Riidlemine ja käsu korras toppimine toovad kindlasti ainult negatiivse tulemuse. Kas mingi toiduainete grupp jääb teie lapse puhul täiesti katmata, ei saa ma kahjuks kirja põhjal öelda. Mingit imenippi mul teile välja pakkuda pole kuna kõik taolised lapsed on erinevad ja vajavad pisut omamoodi lähenemist. Ainukeseks jääb toidukordadest kinnipidamine, liigse magusa, aga ka magusa vedeliku vältimine ning uute asjade lisamine väga väikestes kogustes pika aja vältel. Väikese söömaga laps võib oma isu täis saada paarist klaasist mahlast, mis toidukordade vahel antakse, nii et ka taolistele asjadele tuleb tähelepanu pöörata. Kui kahtlete, et mingist ainest on siiski puudus võite lapse menüü lasta üle vaadata.
Heade soovidega, dr.Ehala

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Toitumine ja ülekaalulisus

ülekaaluline

Mul selline probleem et mul kaal seisab muutsin oma toitumise,liigun palju,algul langes kaal ilusti sain 2kuuga 8kg alla aga nüüd seisab ja mul see kaalu probleem hakkas peale 3nda lapse sündi ja on tekkinud ...

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Kuna puuduvad igasugused andmed teie kohta(kaal, pikkus, toitumismuster, jmt), siis ei ole võimalik ka oletada, miks kaal ei lange. Soovitan teil oma toitumisnõustajaga menüü uuesti üle vaadata, ...

Loe edasi

Lapse ülekaal

Tere. Mul mure lapse pärast. Vanus 14, kaal 75, pikkus 160. Teeb trenni 2 korda nädalas. Ei õgi toitu sisse. Aga kaal ainult tõuseb. 5-aastaselt lõigati ära adenoidid. Kuhu pöörduda et abi saad?. Kardan, ...

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Hetkel oskan soovitada vaid Tallinna Mustamäe Lastehaiglat, kus on spetsiaalne ülekaaluliste lastega tegelev meeskond dr. Ü.Einbergi juhtimisel.
Heade soovidega, dr.Ehala

Loe edasi

Kehakaalu tõus

Tervist

Olen 37 astane naisterahvas ja probleemiks on kehakaalu kasv.Kui jäin 3 korda rasedaks lõpetasin päevapealt suitsetamise. Peale sünnitust jäigi 10 kilo selga. Nüüd on laps juba 5 aastane ...

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Kutsun teid vastuvõtule, et võimalikest kaalutõusu põhjustest paremini aru saada, siis on ka nõuandeid kergem anda (reg: 533 18 008).
Heade soovidega, dr.Ehala

Loe edasi

ikka ülekaalust

Olen 33 aastane ja kaalun 95kg,mul on kaks last ja peale iga lapse sündi võtsin 10kg juurde ja need püsivad tänaseni. Liigun palju ringi sest töötan postiljonina,söön pigem vähe kui palju. Aga mul on ärevus ...

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Antud ravimite süüks ei tahaks kaalutõusu ja selle püsimist panna. Põhjus, miks kaal ei lange, on ilmselt muus. Soovi korral olete alati teretulnud vastuvõtule.
Parimatega, dr.Ehala

Loe edasi

lapse kehakaal

Sooviksin teada, et kas minu laps on ülekaalus kui tal on pikkust 164 cm. ja kaal on 55 kg. Kas sellise pikkuse ja kaalu juures on laps ülekaaluline või on ta täiesti normaalkaalus.

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Oluline oleks siinkohal teada ka lapse vanust, sugu ning näha tema üldist kasvu-kaalu kõverat. Üldiselt võib aga öelda, et selline suhe peaks vastama normile.
Heade soovidega, dr.Ehala

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: