lapse kaal 21.05.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere.
Mul on mure oma tütre kehakaalu pärast.Ta on 8 aastane ,130cm pikk ja kaalub 35 kg.
Kas see kaal on tema vanuse kohta normaalne? Teda selja tagant vaadates on külje peal kaks voldikest. Ise ütleb ka ,et ma olen paks. Ta käib 2x nädalas tantsutrennis,sõidab rattaga.
Kuni 7 eluaastani polnud tal kehakaaluga varem probleeme olnud,kuid 2006 märtsis sündis perre kolmas laps(tema on pere 2 laps).Olin lapsega peale lapse sündimist kuu aega haiglas .Panin tähele ,et sel ajal hakkaski tema keha kaal tõusma.Seni oli tema pesamuna olnud ja hästi emmekas. Ise arvan,et see võib olla ka seotud sellega.
Söögiisu on tal normaalne.Muidugi on ta ka magusa sõber. Olen üritanud jälgida ja pidurdada tema magusa tarbimist.Kui palju kcal peaks ja võiks selles vanuses laps tarbima? Mida saaksin ise teha ,et tema kehakaal püsiks normi piires? Nii palju veel ,et kiirtoitu me ei harrasta,sööme koduseid toite.

Kiri sai küll nüüd pikk ,aga loodan ,et saate mingi ülevaate minu murest.
Ette tänades murelik ema.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Laste puhul on oluline jälgida kaalu kasvu suhtetabeleid, et hinnata, kas muretsemiseks on põhjust või ei (need on teie perearstil kindlasti olemas). Arvan, et seda kaalu võiks pisut vähem olla, kuid oluline on ikkagi arvestada lapse kaalu ka aastate lõikes. Teie oletused kaalutõusu kohta võivad paika pidada, sest toit on lastele parim stressimaandaja ning kindlasti võis uue pereliikme ilmaletulek seda olla. Seda, kas ja mida saaksite toitumises parandada, on mul kirja teel raske öelda, kuna viimane ei sisalda ju menüüd. Vahest aitab väikeste asjade muutmisest, et liigne kaalukasv pidurduks. Oleks kergem, kui saaksite tulla vastuvõtule ja vaataksime koos võimalikud "komistuskivid" üle (tel:533 65 781, meil: toitumine@kliinikum.ee). Oluline on, et laps end oma kehas hästi tunneks, sest teadmine või ka uskumine, et olen paks, võib ise-enesest veelgi enam sööma panna, et muret leevendada.
Heade soovidega, dr.Ehala