dieet 19.04.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere.
Paluksin Teie arvamust oma dieedi kohta. Kirjeldan seda.

Kalorsus 1400 kcal päevas, mis jagunevad: hommikusöök ca 450 kcal, oode ca 250 kcal ja lõuna ca 700 kcal.

Toitumisajad: hommikusöök kell 8.00, oode kell 11.30 ja lõuna kell 15.00. Pärast lõunasööki sel päeval enam ei söö.

Dieedi koostis.
Hommikul: puder, 2 pihvi ja puuvili, joogiks mõru must kohv. Pudruportsuks kulub 45 g tangu või helbeid, vahelduvalt kas kaerahelbed, hirss, mais või tatar, ja 7-8g õli. Pihvid on sealihast, 2 x 40g. Puuvilja 150g, tavaliselt õun ja pirn.

Oode: on 2 varianti. Esimene: 30-40g leiba, 50g kodujuustu, 75-100g makrat ja 150g kas kurki, hapukapsast või apelsini, joogiks taas kohv. Teine variant: 125g kalapulki (5 pulka) ja 150g salatit (kurk, hapukapsas või apelsin), kohv.

Lõuna: lihata köögiviljasupp ca 500g, 10g taimeõli supi peale, 250g piim, 50g leib, 1 muna, 100-125g lahjat sinki. Supp koosneb ülekaalukalt kapsast, lisaks porgand, sibul ja kartul, puljongikuubik. Piim on 2,5%-line. Sink kas kana- või kalkunisink. Vahelduseks ka teistsugune supp, borš, mis koosneb hapukapsast, peedist, sibulast, tomatipastast ja puljongikuubikust.

Õhtust, nagu öeldud, ei söö. Enne magamaminekut joon 0,5l vett 6 tl õunaäädikaga.

Minu kogemused selle dieediga. Võtsin sellega alla umbes 1 aasta jooksul 194kg-lt kuni 133kg-ni. Kuid järgneva aasta jooksul tõusis kaal 133kg-lt kuni 150kg-ni, kuna ei suutnud dieeti enam pidada ja rikkusin seda sageli. Rikkumine seisnes peamiselt õhtul söömises ja "rammusamate" toitude tarvitamises kui dieet ette näeb.
Probleemiks ongi praegu suutmatus seda dieeti pidada. Tahan veel alla võtta (kaal on praegu ca 150-151 kg) ja kuna selle dieediga on head kogemused, siis selle abiga. Mis võiks olla põhjuseks, et ei suuda seda enam pidada? Kas lihtsalt minu tahtejõuetus, või on selles dieedis midagi valesti? Millist dieeti Teie soovitaksite?

Mida soovitaksite veel kaalust allavõtmiseks? Lisan veel, et koorman end jõudumööda ka füüsiliselt. Teen iga päev ca 1 tund kiirkõndi, s.t kõnnin nii kiiresti, kui minu füüsilised võimed lubavad. Seda kiirkõndi olen jätkanud ka selle aasta jooksul, kui kaal uuesti tõusis.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Alustuseks tahan öelda, et 60. kilo langetamine on olnud suur edusamm ning kindlasti peate selle üle uhke olema, kuid minul on küsimus, kuidas te pea kahesaja kilo piirimaile üldse jõudsite? Selles küsimuses peitub ka kaalulangetamise võti.
Mis puutud teie poolt mainitud dieeti, siis taolist režiimi võib pidada lühiaegselt, kuid pikas perspektiivis on ta liialt ühekülgne ning toob kaasa organismis mitmete oluliste ainete puuduse. Samuti ei ole taoline toitumisrütm kehale kerge omaks võtta. Peale kõige sisaldab teie poolt välja toodud menüü ikkagi veel niinimetatud "tühje kaloreid", ehk teisisõnu toiduaineid, mis annavad küll energiat ning on ehk maitsvad, kuid mille toiteväärtus pole just eriti kõrge (pihvid, kalapulgad, jm). Selleks et enam teie menüüd kommenteerida ja välja pakkuda võimalikke variante, peaksin ma teadma ka teie sugu, vanust, pikkust ja seda, kas teil on mingeid kaasuvaid haigusi. Oluline on ka see, nagu ma kirja algul mainisin, et kui pika aja jooksul ja mis põhjusel need kilod kogunenud on.
Tulge vastuvõtule ja arutame teie kaalulangetamise võimalused koos läbi (tel: 533 18 008, e-mail: toitumine@kliinikum.ee).
Heade soovidega, dr. Ehala