ülesöömine 10.04.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere, küsisin mõned nädalad tagasi säästurežiimi ja kalorite kohta (küsimus pealkirjaga "säästurežiimil?". Soovitasite kaloraaži tõsta vähemalt 1800-ni päevas, sest 1500-1700 oli minu jaoks juba absoluutne miinimum.

Teen jätkuvalt iga päev trenni (umbes 45min-1h, kulub 300-350kcal), muus osas totaalselt istuv eluviis. Tahaksin tegelikult kaalu langetada (ideaalvormis olen 50 kg ja tahaksin sama kaalu tagasi) või siis vähemalt nö kõhu- ja tagamikurasvadest lahti.

Kaloraaž on viimastel nädalatel olnud iga päev 2500-2600 kcal. Isu on ülihea, aga söön kõhu nö liiga täis - st algul tekib selline täistunne, aga see läheb üsna ruttu üle. Söön enda arust tervislikult, taimne toit, palju köögivilja, teravilja + piimatooted ja munad, liha ei taha praktiliselt üldse. Aga portsud on väga suured ja vahepeal näksin pidevalt porgandeid, õunu, ananassi, light-jogurteid ikka 2-3 tk korraga, ka kommi ja mett jne. Tegelikult olen terve elu kohutavalt suure söögiisuga olnud (ilmselt varem kaloraaži mõttes veelgi rohkem söönud, aga olin ka 66 kg ja rasvapolsrit ikka jagus) ja kohutavalt palju raha kulub toidu peale ka.

Ja siit mure: kas 2500-2600 kcal päevas on 25a,56 kg,164 cm naisele normaalne? Kas mu kaal võib hakata tõusma? Või võin nõnda rõõmsalt edasi lasta? Kui trenni ei tee, kui palju oleks siis mõistlik süüa?

Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Minu jaoks on kalorite kogus ja teie parameetrite vastavus pisut paigast ära. Antud kaalu hoidmiseks peaksite trennivabadel-vähese liikumisega päevadel sööma 2000 kcal piires. Suurema koormusega päevadel võiks kalorite maksimum tõusta 2400-2500-ni, aga mitte üle selle. Ilmselt peate siski oma menüüd pisut korrigeerima kui soovite antud kaalus püsida. Kui aga liigute ühest äärmusest teise vähendades kord söögikogust miinimumini ja siis jälle tõstes, tekib organismis segadus ja lisakilod on selliste "hüpete" juures kerged tulema. Leidke endale sobiv päevarütm koos sobiva menüüga ja püüdke sellest ka kinni pidada, et keha harjuks ja ei tekiks nii öelda säästusrežiimi.
Heade soovidega,
dr.Ehala