säästurežiimil? 19.03.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere,

Millistes tingimustes läheb organism säästurežiimile? Olen 25a,56 kg, 164 cm, kehakaal küll normis, aga rasvapolstrit ikka nähtavalt palju ja vales kohas - kõhul , tuharatel, tagumikul - ikka seal, kus seda alati olnud. Viimasel ajal üritanud süüa ca 1500-1750 kalorit päevas (vahel läheb pisut üle). Viimased paar kuud just selliselt, et hommikupoole ei söö ja alles kella 14-15 ajal esimene söögikord, kuna hommikupoole olen kodune. Idee selles, et hommikupoole teen kodustes tingimustes natukene trenni (ca 350 kcal on kalorikulu, pärast seda paar tundi ei söö, muud liikumist eriti ei ole enamasti). Kuid kaal ei lange ja rasvapolster ikka sama koha peal, kui siis õige pisut kõhult maha läinud, aga kõht näeb ikka "kole" välja. Varem väheaktiivne. Milles võiks olla põhjus? Kas on võimalik, et minu organmism on läinud nn säästurežiimile? Kuidas säästurežiimist välja tulla või teha nii, et kaal siiski langeks ja rasvapolster väheneks?

Tänan vastuse eest.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kalorite langetamine teie puhul üksi ei aita ning pigem tasub nõu pidada mõne treeneriga. Kindlasti ei tasuks kaloraaži viia alla 1800 kcal päevas ning seda eriti kui teete trenni. Pigem viiksin mina kalorite hulga isegi suuremaks, arvestades teie vanust, pikkust ja kaalu . Teie puhul on kaloritest tähtsam see mida sööte (oluline on vajalike toitainete kättesaadavus) ja millistel aegadel. Pannes paika trenni ja söögiajad on võimalik üpris palju ära teha. Spordisaalides on võimalik osaleda puusa-tuhara treeningprogrammides ning vastavad videod koos soovitustega on ka poodides müügil.
Heade soovidega, Kristel Ehala-Aleksejev